Cerro Torre zachodnią ścianą

6. Luka, Giacomo i Marcin na szczczycie19 stycznia Marcin Wernik w międzynarodowym zespole z Luką Bianco i Giacomo Deiana (Włochy) dokonał drugiego polskiego przejścia drogi Ragni na Cerro Torre (ok. 1000 m. M4/90 st., OS). Było to 4 potwierdzone polskie wejście na szczyt Torre.

Sama droga to przepiękne wspinanie w lodzie i tzw. rime czyli śniegolodzie, którego nie znajdziemy nigdzie indziej na świecie. Rolando Garibotti określa ją w przewodniku po Patagonii jako King Line i absolutnie drogę, która powinna znaleźć się na dream liście każdego wspinacza.

Prowadzeniem zespół podzielił się tak, że dół drogi prowadził Luka a Marcin od tzw. headwalla do szczytu. Warunki na drodze były dość dobre. Kluczowy wcale nie był dziewięćdziesięciostopniowy headwall, ale ostatni wyciąg, gdzie po pokonaniu psychicznej rynny 4. Marcin na ostatnim kluczowym wyciągutrzeba było wykonać około 7 metrowy trawers w słabym lodzie bez przelotu, aby dostać się w kluczową lekko przewieszoną sekcję,  przed którą – na szczęście – dało się osadzić śrubę lodową (co prawda nie najlepszą). Stąd już łatwy teren wyprowadzał na szczyt.

Wyprawa odbywa się przy wsparciu Polskiego Związku Alpinizmu, Fundacji Kukuczki oraz firm Wayman, North Face Sony i Polar.

Dodane przez:
jakub radziejowski

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby komentować.