Orpierre

Orpierre

subiektywna ocena miejsca: ******

opracowanie: Jacek Czabański
zdjęcia: Jacek Czabański

Rejon

Orpierre, Południowa Francja, Departament Hautes-Alpes.

Dokładne położenie oraz dojazd

Orpierre to nazwa rejonu oraz miasteczka położonego w głębokiej kotlinie na zachód od rzeki Durance. Orpierre znajduje się ok. 100 km. na południe od Grenoble. Dystans z Warszawy – ok. 1900 km. Dojazd z Grenoble: drogą N75 na Sisteron. Kilka kilometrów za miastem Serres jest oznaczony skręt w prawo na Orpierre.

Krótka historia rejonu

Orpierre jest od niedawna eksplorowanym rejonem, od razu obitym w stylu sportowym, w dużej części dzięki funduszom gminnym.

Rodzaj wspinania

Orpierre jest rejonem wapiennym i oferuje na ogół połogie płyty i wspinanie po krawądkach. Obecne są również drogi wytrzymałościowe i siłowe. Ze względu na obfitość łatwych dróg Orpierre jest idealnym rejonem dla początkujących. Zestawienie dróg:

  • do 5c: 137
  • 6a – 6c: 87
  • 7a – 7c: 35
  • od 8a: 5

Istnieje również kilkanaście dróg wielowyciągowych (maksymalnie 6 wyciągów) o trudnościach od 5b do 7c+ (nie uwzględnione w powyższym wyliczeniu).
Wystawa skał przeważnie południowa, częściowo wschodnia i zachodnia. Z tego względu latem będzie w rejonie za gor co. Polecane miesiące to IV – VI i IX – X.
Drogi w pełni ubezpieczone, potrzebny komplet ekspresów (12-14), pętle i karabinki stanowiskowe (na drogi wielowyciągowe). Lina zalecana 60 m. (na drogi wielowyciągowe min. 90 m. – na wypadek zjazdów). W niektórych miejscach warto założyć kask.

Prywatne doświadczenia

Polecam drogi na Quiquillon, w tym wielowyciągową Ave Maria (6c). Godny polecania jest też sektor Chateau, z kolei sektor Belleric jest trochę wyślizgany. Orpierre jest idealnym rejonem dla początkujących lub na początek sezonu. Niewątpliwą zaletą jest możliwość poruszania się po rejonie bez samochodu, sektory leżą bowiem blisko kempingu. Generalnie: łatwo, ale ładnie.

Noclegi i inne patenty

Na zboczu wzgórz naprzeciwko skał leży duży camping (knajpa, basen) o przyzwoitych cenach (rzędu 20 zł/osobę). Tańszy camping znajduje się 3 kilometry dalej w głąb doliny. W miasteczku można ponadto wynająć kwatery. W Orpierre znajduje się sklep wspinaczkowy oraz spożywczy i piekarnia. Jedna z dwóch knajp oferuje m.in. pizzę (miło wspominamy także południową siestę w tej knajpie z kawą i dobrze schłodzonym różowym winem!). Kilka kilometrów dalej (w Serres) znajduje się supermarket i bankomat

Przewodniki i WWW

Przewodnik: „Orpierre” dostępny w Klubie

WWW:
Oczywiście http://www.ffme.fr/cosiroc
Prognoza pogody: http://www.meteo.fr

Inne

Warto wiedzieć, że przez Orpierre przechodził szlak z Rzymu do Avignionu. Druga z opisywanych knajp mieści się w tym samym domu od 500 lat. Jak widać z opisu, Orpierre jest zapadłą dziurą, ale za to dziurą z tradycjami. W wolne dni można odwiedzić pobliskie Nyons (stolica oliwek!), ewentualnie wybrać się do Avignionu (aczkolwiek to już dłuższa wyprawa). Warto też pamiętać o tym, że po rozgrzewce w Orpierre można udać się do pobliskiego (80 km.) Ceuse.

Galeria

orpierre1_resize.jpg orpierre2_resize.jpg orpierre3_resize.jpg
Orpierre
arch. Jacek Czabański
Orpierre
arch. Jacek Czabański
Orpierre
arch. Jacek Czabański
orpierre4_resize.jpg orpierre5_resize.jpg orpierre6_resize.jpg
Orpierre
arch. Jacek Czabański
Orpierre
arch. Jacek Czabański
Orpierre
arch. Jacek Czabański
orpierre7_resize.jpg orpierre8_resize.jpg orpierre9_resize.jpg
Orpierre
arch. Jacek Czabański
Orpierre
arch. Jacek Czabański
Orpierre
arch. Jacek Czabański
orpierre_109_resize.jpg orpierre_11_resize.jpg orpierre_12_resize.jpg
Orpierre
arch. Jacek Czabański
Orpierre
arch. Jacek Czabański
Orpierre
arch. Jacek Czabański
orpierre_13_resize.jpg    
Orpierre
arch. Jacek Czabański
   

Dodane przez:
Marek

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby komentować.