Terradets

Terradets

Ocena miejsca: ******

opracowanie: Stefan Madej

Terradets wraz ze swoim czołowym sektorem LesBruixes to rejon oferujący jedne z najlepszych sportowych dróg w Hiszpanii. Tutejsze wapienne ściany pełne są bardzo wytrzymałościowych linii, biegnących zazwyczaj w średnim przewieszeniu po przepięknych kaloryferach. Na miejscu znajdziemy też kilkusetmetrowe ściany oferujące świetne linie amatorom wielowyciągowego wspinania.

Rodzaj wspinania

Bruixes

Największy sportowy rejon Terradets. Jest to wyposażony w około 60 dróg od 6a do 9a+ sektor,jednak zdecydowana większość linii mieści się w przedziale 7c+ – 8a+, a ciekawe drogi poniżej 7c policzyć można na palcach jednej ręki. Taki rozkład trudności sprawia iż Bruixes to zdecydowanie sektor dla zaawansowanych wspinaczy.
Kilkusetmetrowej długości „Mur Wiedźm”(LesBruixes to po Hiszpańsku właśnie wiedźmy) oferuje nam bardzo estetyczne wspinanie w doskonałej jakości wapieniu, po często ciągnących się przez pół ściany tufach, nie brakuje też krawądek, a nawet dziurek i oblaków, jednak rejon znany jest najbardziej z licznych kaloryferów. Linie zdecydowanie faworyzują wytrzymałościowców, praktycznie wszystkie drogi kończą się na samym szczycie 30-35metrowego urwiska. Tutejsze klasyki, takie jak Occident 7c, Formula Weekend 7c+ czy ElLatido del miedo – przedzierające się przez gąszcz kaloryferów 8a – wygrywają światowe rankingi popularności. W Bruixes ze względu na południową wystawę najlepszy „warun” jest zimą, jednak bardziej ciepłolubni wspinacze wybierają raczej wiosnę i jesień.

Regina

Zapuszczając się trochę bardziej w głąb stromych dolin Terradets znajdziemy mniej popularny ale również bardzo atrakcyjny sektor Regina. Po 30minutowym stromym podejściu naszym oczom ukazuje się trochę mniejsza niż Bruixes ale za to bardziej przewieszona ściana.
Wspinanie w Reginie to także gratka dla mocniejszych zawodników. Najłatwiejszą propozycja sektora jest 7b, a większość dróg oscyluje wokół 8a. Linie mimo swej przeciętnej jak na Hiszpanię długości(25-30m) oferują zazwyczaj równe trudności i skłaniają do zastanowienia się nad długością pokonywanych przed wyjazdem obwodów.
Dzięki północnej wystawie i dobrej cyrkulacji powietrza Regina jest doskonałym miejscem na wiosenne, jesienne, a nawet letnie wspinanie. Kolejną zaletą tego mini rejonu jest względna „świeżość” obitych tutaj linii. W przeciwieństwie do popularnego Bruixes nie znajdziemy tu „wygumionych” stopni, wyślizganych chwytów ani pozbawionych tarcia kaloryferów.

Wspinanie wielowyciągowe
Ponadto w okolicy znajdują się trzy kilkusetmetrowe ściany oferujące zróżnicowane wspinanie wielowyciągowe.

Dokładne położenie oraz dojazd

Samochodem – z Barcelony kierujemy się autostradą A2 do Leridy, następnie skręcamy w drogę C-13 na Balaguer, tuż za Balaguer skręcamy na Tremp(nadal C-13) i po ok 40km osiągamy przełęcz Terradets, tuż przed pierwszym tunelem skręcamy w prawo w małą dróżkę dojazdową do tamy. Parkujemy przed tamą, przechodzimy na drugą jej stronę i wchodzimy po metalowych szczeblach, a następnie oczywistej ścieżce. Po ok 8minutach możemy już spocząć pod ścianą Bruixes.
Jeśli naszym wyborem stała się Regina to po zaparkowaniu przy tamie cofamy się aż do głównej drogi, przechodzimy na drugą stronę i wchodzimy na przyjemną płaską ścieżkę. Po paru minutach odbijamy w lewo i tutaj zaczyna się test wydolności 15-20minut naprawdę stromej ścieżki aż w końcu docieramy pod upragniony sektor.
Pociągiem – Dojeżdżamy do Leridy, a następnie przesiadamy się w Tren dels Llacs w stronę La Pobla de Segur. Po ok 90minutach wysiadamy na stacji Cellers-Limiana. Idziemy drogą w stronę Leridy, po ok 15minutach dochodzimy do tamy, a następnie postępujemy zgodnie ze wskazówkami powyżej.

Noclegi i inne patenty
Najtańsza opcja to namiot 100metrów od stacji Cellers-Limiana. Znajduje się tam stara wiata/hangar, pod którą przez większość roku stoją namioty wspinaczy z całego świata. Wodę możemy nabierać ze źródła (ok 3km drogą w stronę Leridy znajduje się parking ze źródełkiem), lub z kranu przy dawnym budynku stacji(obecnie schronisko), prysznic w hotelu za 4euro lub jeziorze (zimą nie polecam). Bardziej wymagający mogą wykupić nocleg w przerobionym na schronisko dworcu Cellers lub kwaterach, a nawet Hotelu Terradets w samej miejscowości Cellers (1km od stacji).
W hotelu znajdziemy też przyjemny bar z wifi, a osobom bez komputerów pozostaje biblioteka publiczna w Tremp z darmowym dostępem do internetu. Przyjemnym sposobem spędzania wieczorów jest też wspomniane już schronisko z barem.
Najbliższy sklep spożywczy znajduje się w Tremp (14km, jest tam kilka supermarketów), a wspinaczkowy niestety dopiero w Leridzie więc przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w zapas magnezji. Ponadto w Tremp, w sklepie Corona w samym centrum możemy dostać kartusze Camping gaz.

Topo
Najlepszym i najbardziej obszernym jest przewodnik Lleida Climbs opisujący chyba wszystkie rejony wspinaczkowe Katalonii, cena ok. 35euro. Ponadto tutaj link do topo Bruixes stworzonego przez Pete’a O’Donavana