Polacy na szczycie Nameless Trango Tower

Takie newsy wrzuca się chętnie.

Miło donieść, iż 19 sierpnia na szczycie Trango Tower w Karakorum stanął nasz kolega klubowy Maciek Ciesielski, w zespole z Łukaszem Mirowskim i Mariuszem Serdą. Jest to drugie polskie wejście na szczyt tej turni.

Wielkie gratulacje dla całego zespołu. Poniżej kilka słów od Maćka jeszcze ze Skardu zablokowanego przez Talibów.

(INFO ZE SKARDU)

W dniach 18-19 sierpnia po wcześniejszym zaporęczowaniu pierwszego wyciągu, zespół Polskiego Związku Alpinizmu w składzie Maciek Ciesielski, Łukasz Mirowski i Mariusz Serda wspiął się na Nameless Trango Tower 6251m.

Przez pierwsze 21 wyciągów wspinaczka przebiegała Drogą Słoweńską. Fragment ten o trudnościach sięgających stopnia VIII+ został pokonany klasycznie w pierwszej próbie* za wyjątkiem jednego wyciągu VIII- który z powodu dużego zalodzenia został pokonany w stylu 1AF.

Droga Słoweńska w tym miejscu „kładzie się”, a jej trudności zdecydowanie maleją. Niestety fragment ten był całkowicie zasypany śniegiem i zalodzony. W związku z tym zespół postanowił wytraweroswać w lewo, nowym terenem, by osiągnąć kluczowe spiętrzenie drogi Enternal Flame.

Kolejne dwa kluczowe wyciągi tej drogi zostały pokonane w stylu C1, następne dwa ciut łatwiejsze z odpoczywaniem w przelotach, a ostatnie cztery, w tym dwa lodowe, klasycznie.

Zespół osiągnął, w tym roku całkowicie zaśnieżony szczyt, o godzinie 20.15, 19 sierpnia. Po 4,5h zjazdów linią Enternal Flame, zespół osiągnął miejsce swojego biwaku czyli Słoneczne Tarasy (5550m**) , skąd o 7 rano rozpoczął zjazdy do podstawy ściany (5225 metrów**).

O 9.00 20 sierpnia, po dokładnie 54h od jej opuszczenia zjawiliśmy się z powrotem w Bazie na 4050m**.

Zmęczeni ale szczęśliwi:-)

Maciej Ciesielski, Łukasz Mirowski, Mariusz Serda

* Pierwsze osiem wyciągów do Tarasów Maciek znał z swojej próby sprzed 6 lat, wtedy pierwsze trzy prowadził, pozostałe jumarował, w tym roku przeszedł je w pierwszej próbie. Wszystkie pozostałem wyciągi pokonane przez nas klasycznie padły w stylu OS

** Odczyt za pomocą wysokościomierza w zegarku
PS. wkrótce prześlemy szczegółowy raport

 

Dodane przez:
jakub radziejowski

komentarzy 5 do “Polacy na szczycie Nameless Trango Tower”

 1. korzeniak
  26-08-2012 o godz. 15:01, korzeniak pisze:

  graty!!!

 2. notonic
  27-08-2012 o godz. 17:07, notonic pisze:

  Super!

  Cholera, NUKA znów w ręce Ciesioły 🙂

  M.

 3. Marek
  27-08-2012 o godz. 21:58, Marek pisze:

  Gratulacje
  Na stronie PZA dostępne jest jeż pełne sprawozdanie

 4. Majki
  02-09-2012 o godz. 13:02, Michal pisze:

  Mega graty :-)!

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby komentować.Chronologicznie

Szukaj