UKA jest organizacją pożytku publicznego

Autor: Jacek Czabański

PRZEKAŻ JEDEN PROCENT SWOJEGO PODATKU !

WYBIERZ UNIWERSYTECKI KLUB ALPINISTYCZNY

AKTYWNE WARSZAWSKIE ŚRODOWISKO WSPINACZY

Od października 2004 Uniwersytecki Klub Alpinistyczny jest zarejestrowaną przez sąd organizacją pożytku publicznego. Status ten umożliwia darczyńcom przekazywanie jednego procenta swojego podatku na rzecz Klubu. Przekazanie jednego procenta nic nie kosztuje – przekazujesz bowiem podatek, który inaczej trafiłby do budżetu państwa.

Na co przeznaczamy pieniądze?

Na naszej stronie www.uka.pl zobaczysz pełne sprawozdania z naszej działalności. Przykładowo, nasze działania w tym roku to: wydanie pierwszego CD wspinaczkowego z topo rejonów europejskich (finansowane z grantu UE), biuletyn klubu, kilkanaście pokazów slajdów, zawody wspinaczkowe, prowadzenie sekcji juniorów, prawie 20 uczestników wyjazdu do Chamonix, liczne wyprawy członków klubu w góry wysokie (Alpy, Patagonia, Himalaje), dofinansowania do zawodów, ciąg dalszy obijania skalnego rejonu Biblioteki.

Kto może przekazać jeden procent?

Jednego procentu podatku nie może przekazać osoba prawna, np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, natomiast może przekazać każda osoba fizyczna bez względu na to czy prowadzi działalność gospodarczą czy nie. 1% mogą także przekazać osoby opłacające podatek w formie ryczałtu od przychodów (w ich przypadku będzie to 1% ryczałtu). Nie jest natomiast jasne czy osoby korzystające z opodatkowania podatkiem liniowym mogą korzystać z tej możliwości (prosimy o kontakt osoby w takiej sytuacji).

Czy mogę wskazać przeznaczenie wpłaty?

Wpłaty będą przeznaczone na finansowanie statutowej działalności Klubu. W uzgodnieniu z Zarządem Klubu można jednak także wskazać konkretny cel, na jaki powinny być przeznaczone pieniądze, pod warunkiem, że cel ten będzie zgodny z celami działania klubu. Przykładowo, cele mogą obejmować finansowanie konkretnej wyprawy, obijania skał, sekcji AGAMA, nagrody klubu.

Ile to naprawdę kosztuje?

Ponieważ przekazana suma zmniejsza Twoje zobowiązanie podatkowe, to przekazujesz nam po prostu swój podatek i albo odpowiednio mniej dopłacasz urzędowi skarbowemu, albo odpowiednio większy zwrot otrzymasz. Jedyne koszty jakie ponosisz, to koszty przelewu bankowego.

Dane konta:
Nazwa: Uniwersytecki Klub Alpinistyczny
Bank: Nordea Bank Polska
Numer rachunku: 16 1440 1299 0000 0000 0187 7801
Tytułem: darowizna 1% podatku

Dowód przelewu musi zawierać także imię i nazwisko wpłacającego oraz jego adres. Dowód przelewu należy przechowywać wraz z pozostałymi dokumentami podatkowymi.

Przykład

Przy wypełnianiu odpowiedniego dla siebie formularza PIT (PIT -36 dla osób prowadzących działalność gospodarczą lub PIT-37 dla pozostałych) w części zatytułowanej „Obliczenia zobowiązania podatkowego” znajdziemy rubrykę „Kwota 1% zmniejszenia z tytułu wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego” (dla PIT- 36 jest to pozycja nr 181, dla PIT-37 jest to pozycja 111). Tutaj wpisujemy kwotę 1% obliczonego od kwoty, którą wpisaliśmy w pozycję wyżej, czyli dla PIT-36 z pozycji nr 180, dla PIT – 37 z pozycji nr 110 (uwaga: wpisujemy kwotę w pełnych złotych, odrzucając grosze). Nie jest natomiast jasne czy osoby korzystające z opodatkowania podatkiem liniowym mogą korzystać z tej możliwości. Formularz PIT-36L nie zawiera odpowiedniego pola.

Przed złożeniem zeznania dokonujemy przelewu na wyliczoną kwotę na konto Klubu. Dowodu przelewu nie przesyłamy z PITem tylko przechowujemy wraz z pozostałymi dokumentami podatkowymi przez minimum 5 lat.

Najczęstsze pytania

Jak przekazują 1% małżonkowie rozliczający się wspólnie?

Małżonkowie rozliczający się wspólnie mają jedno łączne zobowiązanie podatkowego. Przekazany 1% podatku dotyczy więc 1% od łącznego podatku należnego od ich obojga – wystarczy dokonać jednego przelewu na imię któregokolwiek z nich. Zmniejszenie wykazuje się w jednej pozycji formularza PIT.

Kto będzie wiedzieć, że przekazałem 1% podatku na rzecz Klubu?

Klub zamierza publikować listę darczyńców (przy wpłacie można zastrzec sobie jednak anonimowość), nie będzie jednak podawać wysokości wpłaconych kwot.

Czy wszyscy będą wiedzieć ile zarabiam, kiedy przekażę Klubowi podatek?

Wgląd w księgi rachunkowe mają władze Klubu. Jeśli ktoś przekaże nam dokładnie 1 procent swojego dochodu, to rzeczywiście teoretycznie będziemy mogli obliczyć wysokość dochodu darczyńcy. Nie ma jednak obowiązku przekazywania nam dokładnie 1% – przekazać bowiem można dowolną kwotę, z tym, że odliczyć można maksymalnie 1%. Tym samym, jeśli ktoś wpłaci nam 50 zł, to możemy przypuszczać że a) jego podatek wynosi dokładnie 5000 zł (1% od 5000 to 50 zł), a dochód ok. 30 000 zł., b) jego podatek wynosi więcej niż 5000 zł, ale przekazał nam mniej niż 1% podatku, c) jego podatek wynosił mniej niż 5000 zł, ale przekazał nam więcej niż 1%, choć odliczy sobie tylko 1%. Innymi słowy: władze Klubu nie będą tak naprawdę wiedzieć kto ile zarabia – i nie będą tym się zresztą interesowały!

Komu jeszcze mogę przekazać 1%?

1% podatku można przekazać na rzecz organizacji pożytku publicznego. Aktualna lista takich organizacji znajduje się tutaj: http://opp.ms.gov.pl. Z szeroko rozumianego alpinizmu, poza nami tylko jedna organizacja jest organizacją pożytku publicznego a jest nią Fundacja Wspierania Alpinizmu prowadząca akcję „Śmigło dla Tatr” www.smiglodlatatr.pl.

Co z innymi darowiznami?

Nie ma przeszkód z dokonywaniem innych darowizn na rzecz Klubu. 1% podatku jest jednak wyjątkowy, ponieważ przekazujecie pieniądze, które inaczej musielibyście oddać fiskusowi. Innymi słowy, nic to Was nie kosztuje!

Dodane przez:
notonic

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby komentować.Chronologicznie

Szukaj