lata 90-te

1990

[TATRY – lato]

Mnich “Superkancie” (VII OS/RP) czwarte przejście klasyczne; M. Tertelis (z M. Nieciecki.)

[KAUKAZ]

Skład: T. Słupski – kierownik, K. Kokoryn, J. Pienkos, J. Rosiek, J. Wojtkiewicz, J. Tafel, + Jaś Słupski. Obóz założony był w trzech miejscach w Swanecji (Gruzja), w bazie Zes-cho, Ajlama pod południową ścianą Uszby. Najlepsze przejścia:

– Ajlama “Pd. Ścianą” (VI) (J. Rosiek, J. Tafel, J. Wojtkiewicz);
– Południowa Uszba “Południową Ścianą” droga “Chergianiego” (V) – K. Kokoryn, J. Pienkos, T. Słupski.

1991 – 1994

[ŻYCIE KLUBOWE KWITNIE]

Od 1991 roku, w ramach rozwijania działalności integracyjnej, w ciągu roku odbywają się spotkania u T.Słupskiego w Wilanowie, w nowo zbudowanym, nie wykończonym jeszcze domu – spotkania zacieśniające więzi koleżeńskie przy rozpalanym w ogrodzie ognisku; maja miejsce wspólne wyjazdy na bunkry do Janówka, a na wiosnę w skałki zawierciańskie oraz Sokoliki. Tam, gdzie było to możliwe, raczono – wspólnie przygotowywanym w kociołku – “glutem” i “tadziową” zupą z pokrzyw. Prawie wszędzie (również w Tatrach) towarzyszy gitara oraz nieodłączny Lermontow i Listonosz Kowalik. Świetną okazją do wspólnych wyjazdów były hucznie obchodzone pod skałą, czerwcowe imieniny Małgosi Mroczkowskiej (Słupskiej).
Organizowane są też obozy klubowe w Tatrach, w których oprócz doświadczonych członków klubu, biorą udział świeżo upieczeni kursanci, mogący liczyć na opiekę bardziej doświadczonych kolegów. Adepci kolejnych, organizowanych co dwa lata kursów wspinaczkowych podejmują samodzielną działalność górską, odnosząc swoje pierwsze sukcesy oraz porażki. Należy tu wspomnieć o brzemiennym w skutki upadku T.Mioduszewskiego z Wysokiej w Rzędkowicach (1991r.), “ukamienowaniu” A.Szagi pod południową ścianą Zamarłej Turni (1993r.), przygodach lawinowych M.Słoń i P.Leonowicz pod Żółtą Ścianą w dolinie Małej Zimnej Wody (1994r.), a także licznych nocnych powrotach i kiblach, spośród których wyróżnia się powrót zespołu M.Tałasiewicz, A.Szaga, Ch.Mrozowski z Mięguszowieckiego Szczytu do Morskiego Oka przez komisariat na Łysej Polanie (1992r.)

1991

[CHAMONIX]

– Petit Dru “Directe Americaine”; ED, 6b, 500m – J. Rosiek + tow.; niestety tylko “do zaklinowanego bloku”, czyli do połączenia z drogą przewodników;
– Petit Dru “Filar Bonattiego” ED inf, 600m, (VI, A1) J. Rosiek, T. Kohler (KW B-B) – 2 dni.

[GÓRY FAŃSKIE]

Wejście K.Kokoryna i J.Tafela na bliżej nieokreślony Pik (?) drogą piątkową, a także samotne wejście na Pik Maria (V+) – J. Tafel

1992

[TATRY – lato]

Kościelec “Lewy Wolf” (VIII+, AF); pierwsza próba przejścia czysto klasycznego M. Tertelis (z W. Wenta, S. Jabłoński.) W tym samym roku M.Tertelis i W.Wenta przechodzą jako pierwsi w stylu OS drogę „Bombay” na Zamarłej Turni (3 klasyczne). Sugerują wycenę VII+ (taka obowiązuje dzisiaj).

1993

[TATRY – zima]

  • Świnica “Prawy Dorawski” (V, lód 60′, 8h) M. Tertelis – samotnie;
  • Kościelec “Gąsiecki-Tomaszewski” (V, lód 50′) M. Tertelis – samotnie;

[DOLOMITY – lato]

  • Cima Piccola di Lavaredo “Cassin” VII-, 300m, (J. Rosiek + tow);
  • Marmolada “Don Kichote” (V+/VI) 700m; (J. Rosiek + tow.)

[BIESIADY KLUBOWE]

W tym roku spada działalność sportowa – odradza się działalność imprezowa. Jest to spełnienie postulatu wysuniętego przez komisję rewizyjna w 1989r.

“Ujemnym zjawiskiem ostatnich lat jest spadek zainteresowania wspólnymi szeroko dostępnymi imprezami, takimi jak wyjazdy skałkowe, sylwester itp. Ponieważ imprezy takie mają duże znaczenie dla kształtowania więzi koleżeńskiej i przynależności klubowej, warto byłoby poświęcić więcej wysiłku na próby odrodzenia takiej działalności.” Spotkania odbywają się w sali kominkowej Unikatu od 1991 roku. Jednocześnie maleje rola Klubu: składki w 1993 roku płacą tylko 4 osoby.

[SKLEP ALPINISTYCZNY „KEN”]

Michał Nanowski – dawny kolega, teraz współwłaściciel sklepu alpinistycznego KEN dał 30% zniżki sklepowej dla kursantów i 15% dla pozostałych członków UKA w zamian za reklamę w gablotce UKA.

1994

[PREZES JOANNA CZARNECKA]

19.01.1994 odbywa się Walne Zebranie. Lata 1989-1993 podsumowane są jako lata nietypowe: “po pierwsze, kadencja władz trwała dwa razy dłużej niż statut na to pozwala; po drugie, rozpoczęła się w PRL a kończy w PRL bis, po trzecie klub przez ponad rok nie miał siedziby – wyrzucony z PKiN przez kapitalizm, a ze starego Unikatu przez spółkę LIBER (Solidarność + handlarze książek); po czwarte, prezesem UKA była kobieta.” Klub prowadził głównie działalność szkoleniową. Było też kilka udanych spotkań, głównie wigilia 1993. Magazyn sprzętu pozostawiony został przez magazynierów w stanie zdekompletowanym. Wybory wyłaniają zarząd w składzie: Joanna Czarnecka (prezes), Anna Sawicka (Sekretarz), Jacek Patrzykont, Tomek Chudy, Jurek Witkiewicz, skarbnikiem zostaje ponownie Paulina Leonowicz, którą zastępuje Łukasz Perkowski a następnie Karol Sulej.

Od września 1994 wynajmowana jest ścianka wspinaczkowa w 2 Społecznym Liceum Ogólnokształcącym na Nowowiejskiej. Ścianka ta przyczynia się do napływu nowych członków i odrodzenia Klubu.

[TATRY – ZIMA]

W pierwszej połowie lutego odbył się wspinaczkowo-narciarski obóz klubowy w Nalepce (obecnie Chata Zamkovskeho) w dolinie Małej Zimnej Wody na Słowacji. Wspinano się na łatwych drogach: Pośrednia Grań, Kościoły, Rywocińskie Turnie, Żółty Szczyt, Żółta Ściana, Durny Szczyt, Łomnica oraz w dolinie Staroleśnej (lodospady), brzydsze dni spędzając na nartach na pobliskim Hrebienioku oraz pod Łomnicą.

Udział wzięli: T.Słupski, B. i T.Chudy, R.Motrenko, J.Tafel, A.Leonowicz, P.Leonowicz, A.Sawicka, M.Słoń, J.Durawa, W.Kotowski, T.Mioduszewski, M.Tałasiewicz, J.Brennejzen (KW W-wa).

[TATRY – LATO]

W tym roku wyraźnie zaznaczył się spadek aktywności męskiej części naszego klubu – wspinały się głównie kobiety. W lipcu odbył się klubowy obóz “w kolebach” na Słowacji, w którym wzięły udział członkinie UKA: J.Czarnecka, A.Leonowicz, P.Leonowicz, A.Sawicka, M.Słoń, A.Sadowska (spoza klubu) oraz J.Brennejzen (KW W-wa, jedyny mężczyzna!). Bazą wypadową był Eurocamp w Nowej Leśnej, skąd robiono kilkudniowe wypady z noclegami w kolebach, do następujących dolin: Batyżowieckiej, Złomisk, Małej Zimnej Wody, Staroleśnej oraz na Łomnicę (gdzie zostaliśmy przenocowani i oprowadzeni po obserwatorium meteorologicznym przez miejscowych pracowników stacji). Na koniec A.Leonowicz i M.Słoń przeniosły się do Morskiego Oka. Pomimo nienajlepszej, burzowej pogody wspinano się wytrwale, dokonując wielu ciekawych, czysto kobiecych przejść.

Ciekawsze przejścia:

  • J.Czarnecka, A.Sadowska – Zachodnia ściana Łomnicy “Hokejka” (VI-, A0);
  • J.Czarnecka, A.Sadowska – Szarpane Turnie, droga Plška (VI, OS);
  • J.Czarnecka, A.Sadowska – Batyżowiecki Szczyt – południowa ściana, droga Tatarka-Michalko (VI, OS);
  • A.Leonowicz, M.Słoń – Zachodnia ściana Żółtego Szczytu, droga Stanisławskiego (V);
  • A.Leonowicz, M.Słoń – Zachodnia ściana Łomnicy, droga Puškaša (V);
  • A.Leonowicz, M.Słoń – Południowa ściana Małego Lodowego Szczytu, droga Motyki (V);
  • A.Leonowicz, M.Słoń – Żabi Mnich, droga Onyszkiewicza (V+);
  • A.Leonowicz, M.Słoń – Czołówka MSW, Starek-Uchmański (V+);
  • A.Leonowicz, M.Słoń – Mnich “Międzymiastowa” (VI+, OS);

Kilku Panów też się wspinało….

  • Kazalnica “Łapiński -Paszucha” (VI-) M. Kantecki (samotnie);
  • Zamarła Turnia “Z Motyką na słońce” (VII-) nowy wariant; M. Kantecki + tow.;
  • Mnich “Fereński” (VII+, OS) M. Tertelis (z W. Wenta)

1995

[TATRY- zima]

W lutym odbył się obóz klubowy w dolinie Kieżmarskiej. Wspinano się oczywiście na północnej ścianie Małego Kieżmarskiego Szczytu, a także na Małym Durnym Szczycie, Jastrzębiej Turni, Koziej Turni, Rzeżuchowych Turniach i licznych tego roku lodospadach.
Udział wzięli: J.Czarnecka, K.Kabala, A.Kowalczewska, A.Leonowicz, P.Leonowicz, A.Sawicka, M.Słoń, R.Motrenko, T.Ostromecki, J.Tafel, J.Wojtkiewicz, J.Brennejzen (KW W-wa).
Ciekawsze przejścia:

  • A.Czarnecka, K.Kabala- Mały Kieżmarski Szczyt, droga Dorawskiego (WHP 3404) – Mokrą Drabiną (IV);
  • J.Brennejzen, J.Tafel – Mały Kieżmarski Szczyt, droga Dorawskiego – Mokrą Drabiną (IV), potem drogą Szczepańskich (II) na szczyt;
  • J.Brennejzen, J.Tafel – Mały Kieżmarski Szczyt, lewy Y – WHP 3403 (V);

[TATRY – wiosna]

Wiosną roku 1995 zespół T.Chudy i J.Tafel wybrał się do doliny Kaczej na filar Ganku.
Po niespokojnym noclegu na werandzie chatki księcia Hohenlohego, w czasie którego byli straszeni przez niedźwiedzie (J.Tafel nie spał w ogóle, T.Chudy budził się z dzikim wrzaskiem, że niedźwiedzie atakują – ostatecznie zrezygnowali ze spania około północy), dotarli w końcu do filara, który szybko zamienili na znacznie łatwiejszą drogę Świerza, ponieważ na filarze niemiłosiernie wiało. Powrót przez Popradske Pleso odbywał się w strugach deszczu.

[HÖLLENTAL – 1 maja] (być może rok 1996)

W czasie przerwy pierwszomajowej zorganizowany został skałkowy wyjazd w Höllental (Austria). Wspinano się głównie na drogach wielowyciągowych o zróżnicowanych trudnościach.
W wyjeździe udział wzięli: J.Czarnecka, A.Leonowicz, A.Sawicka, M.Słoń, Ch.Mrozowski z Magdą (?), J.Patrzykont z rodziną, J.Witkiewicz oraz zaprzyjaźnieni członkowie KW W-wa.

[ALPY DELFINATU]

Tego lata, podobnie jak w poprzednim roku, w UKA aktywne były przede wszystkim kobiety. W sierpniu J.Czarnecka, A.Leonowicz, M.Słoń oraz L.Kuczmierowska (spoza klubu) wspinały się w Alpach Delfinatu. Wyjątkowo, jak na ten rejon, zła pogoda uniemożliwiła podjęcie poważniejszych wyzwań górskich, pomimo tego jednak dokonano kilku interesujących przejść w zespołach kobiecych. Ciekawsze przejścia:

  • J.Czarnecka, L.Kuczmierowska – Aiguille de Sialouze (6a, OS);
  • J.Czarnecka, L.Kuczmierowska – Palavar, droga “La vie devant soi” (6b, OS);
  • A.Leonowicz, M.Słoń – Aiguille de Sialouze (V+)
  • A.Leonowicz, M.Słoń – Aiguille Dibona, droga Madiera (V+);

[DOLOMITY – Lipiec]

Zespół Ł. Wajs (A. Trzeciak – spoza klubu):

  • “Abram” Piz Ciavazes 300m, VII, OS;
  • “Via Irma” Piz Ciavases 250m, VII -, OS;
  • “Schober-Rossi” Prima Torre del Sella 180m VII-, OS;
  • “Micheluzzi” Piz Ciavazes 250m, VI, OS;
  • “Schubert” Piz Ciavazes 250m VI, OS.

1996

[ŚMIERĆ JACKA DURAWY]

4 lutego w Czarnohorze – w czasie wyprawy na nartach tourowych zginął w lawinie nasz klubowy kolega Jacek Durawa.

[DOLOMITY – Lipiec]

Zespół Ł. Wajs – K. Sulej:

  • “Buhl” Piz Ciavazes 180m, VI+, OS;
  • “Vinatzer” Piz Ciavazes 240m, VI+, OS;
  • “L’Nein” Meisules dla Biesces 250m VI, OS.

1997

[TATRY – zima]

W lutym odbył się obóz klubowy w dolinie Wielickiej. Pogoda nie dopisała, wspinano się więc niezbyt intensywnie, wykorzystując rzadkie rozpogodzenia. Tylko najwytrwalsi i najbardziej napaleni (jak zespół M.Słoń – Ł.Wajs) nie zważali na uciążliwości tatrzańskiej aury wspinając się głównie pomiędzy rozpogodzeniami. Kwitło natomiast życie intelektualne (scrabble) i towarzyskie (herbata z rumikiem), podtrzymywane z pełnym zaangażowaniem i poświęceniem przez czterech członków zaprzyjaźnionego klubu KW Warszawa, którzy regularnie wyprawiali się “na dół” po dostawy rzeczonego napitku. Udział wzięli: A.Czarnecka, M.Panufnik, A.Sawicka, M.Słoń, K.Sulej, Ł.Wajs, J.Witkiewicz, Z.Wirski (KW W-wa).

Ciekawsze przejścia:

  • M.Słoń, Ł.Wajs – Ponad Ogród Turnia, prawe ramię wschodniego żebra (IV)
  • M.Słoń, Ł.Wajs – Lodospad ,,Orolin” (V)

[DOLOMITY i ALPY – Chamonix i Bergell]

  • A.Kowalczewska i J. Tafel – Prawy filar Tofany di Rozes (V+);
  • A.Kowalczewska i J. Tafel – droga klasyczna na Marmoladzie (IV);
  • J. Czabański i Ł. Wajs – “Comici” na Cima Grande, 550m (VII AF), “Cassin” na Cima Picolissima, 250m (VII-, OS);
  • J. Czabański i Ł. Wajs – “Cassin” na Piz Badile, (VI, 1000m, OS.)
  • J. Radziejowski i K. Sulej – “L’eau Rance d’Arabie” na Pilier Rouge (Aigulle du Blaitiere), (TD+, 6b, 250m) OS;
  • J. Radziejowski i K. Sulej – “Verdon Memories” na Aigulle du Peigne, (ED inf., 6c, 240m, OS);
  • J. Radziejowski i K. Sulej – “Bienvenue au Georges V” Premiere Pointe du Lepiney (6a+, OS, 350m, OS.);

[TARTY – lato]

  • “Wielkie Zacięcie” Kieżmarski Szczyt (VII-) OS, J. Czarnecka (z J. Brennejzenem);
  • “Kurczab” Gerlach (VI+) J. Czarnecka (z J. Brennejzenem)

1997/98

[TATRY – zima]

  • “Sprężyna” Kocioł Kazalnicy (V+, A1) 9h; J.Radziejowski, M.Soszka;
  • “Łapiński – Paszucha” Kazalnica (V+, A1) 11h; J.Radziejowski (z K.Skoczylasem);
  • “Urojenia” Turnia Zwornikowa Cubryny (V, A1) 9h; J.Radziejowski (z P.Buckim); pierwsze zimowe przejście;
  • “Komin Węgrzynowicza” Wołowy Grzbiet (Mała Rogata Szczerbina) (V) 6,5h; J. Radziejowski (z K. Molskim);
  • “Długosz” Kazalnica (V+, A1) 12,5h; J. Radziejowski (z M. Kaziorem);
  • “Świerz” MSW (V-) Ł. Wajs (z M. Krywultem.)

[TATRY- śmierć Ł. Wajsa]

23.02.98 w czasie zejścia z Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego ginie Łukasz Wajs. Po skończonej drodze “Świerza” schodzi wraz z partnerem (M. Krywultem z Bielska Białej) w nocy, z Hińczowej przełęczy bez asekuracji. W pewnym momencie Łukasz potyka się i zaczyna spadać. Niemal od razu gaśnie czołówka, co sugerowałoby, że Łukasz uderzył głową w kamień lub lód – tracąc zapewne przytomność – co tłumaczy brak hamowania czekanem. W rezultacie spada do podstawy ściany (kilkaset metrów). Ginie na miejscu. W tamtych dniach TOPR odnotował wiele przypadków obsunięć, w tym również śmiertelnych.

1998

[WYBORY – PREZES KAROL SULEJ – marzec]

11.03.1998 odbywa się Walne Zebranie. Ustępująca prezes Joanna Czarnecka podsumowuje minione lata jako przezwyciężenie kryzysu lat 1993/1994. Dzięki wynajęciu przez klub ścianki zaczynają napływać nowi członkowie. Klub dwukrotnie organizuje zawody (sędzia: Maciek Tertelis). Filmy i slajdy pokazują: Leszek Cichy, Joanna Wolf, Dawid Kaszlikowski, Wojtek Ślifirczyk, Joanna Czarnecka, Jacek Patrzykont, Karol Sulej, Jacek Borkowski, Janusz Rosiek. Finansowanie klubu pochodzi wyłącznie ze składek, a Klub liczy 70 osób, z czego około 50 aktywnych. J. Czarnecka życzy nowemu zarządowi “podwojenia tej liczby oraz takich sukcesów, aby UKA stało się znane”. W ciągu kilku kolejnych lat, postulat ten zostaje spełniony.
Nowy zarząd wybrany zostaje w składzie: Karol Sulej – Prezes, Jacek Czabański – Vice prezes, Marek Kaliciński – Skarbnik, Robert Nowakowski, Magda Szczęsna, Marek Wierzbowski – członkowie Zarządu. Komisja Rewizyjna: Joanna Czarnecka, Anna Sawicka, Tomasz Chudy.
Nowy zarząd ze zdziwieniem orientuje się, że od pewnego czasu nie istnieje Oddział Uniwersytecki PTTK (rozwiązany za malwersacje), którego UKA jest kołem nr 5. Tymczasowo UKA rejestruje się jako koło 19 Oddziału Międzyuczelnianego PTTK, a J. Czabański przygotowuje wniosek do sądu o zarejestrowanie UKA jako samodzielnego stowarzyszenia kultury fizycznej.

[TATRY – Lato]

  • “Kant Filara” Kazalnica (VII+) 5,5h RP; M. Soszka – J. Radziejowski;
  • “Pająki” Kazalnica (VII) 6,5h AF; M. Soszka – J. Radziejowski;
  • “Mu-Mu-Mu” Zamarła Turnia (VIII ew. VII+) nowa droga; M. Tertelis (z P. Federakiem)
  • “Direttisima” Mały Kieżmarski Szczyt (VI+/VII-) 900m, 6,5h (do szczytu), OS/RP; J. Radziejowski (z A. Hojnym.)

[ALPY i DOLOMITY – lipiec/sierpień]

M.Prószyński (vel Bimon) i J.Tafel:

  • “Spigolo Gialo” (VI) Cima Picolo;
  • “Costantini-Ghedina” (VI-) Tofana di Rozes, plus powrót przez szczyt i via ferratą dookoła góry (ok. 5 godzin extra)

Drogi pokonane przez ten zespół F. Adamsbaum – J. Radziejowski:

DOLOMITY:

  • “Via delle Guide” Torre delle Vallgrande; 4h, 200m (VI+, A1); 9 VII 1998;
  • “Direttisima Tissi” Torre Venezia; 9h, ok 600m, (V+/VI+) OS; 11 VII 1998;
  • “Ratti-Panzeri” Torre Venezia; 4,5h, ok 400m (VI+) OS; 12 VII 1998;
  • “Comici” Cima Grande di Lavaredo; 9h, ok 550m (ED inf., VII) OS; 16 VII 1998;
  • “Demuth Kante” Cima Ovest di Lavaredo; 5h, 550m (TD, VI+) OS; 18 VII 1998;
  • “Vinatzer – Castiglioni” Marmolada di Rocca; 9h, 1000m (TD+, VII-) OS; 21 VII 1998;
  • “Via dell’Ideale” Marmolada d’Ombretta; 11,5h, 1300m (TD+/ED-, VII-) AF; 23 VII 1998.

CHAMONIX:

  • “Au Soleil des Iles” Aiguille du Roc; 2,5h, 120m (TD, 6b) OS; 31 VII 1998;
  • “Chloe” Tour Rouge; 3,5h, 300m (ED-, 6b+) OS; 1 VIII 1998;
  • “Ambiance Eigerwand” Aiguille de Roc; 3h, 250m (TD, 6a) OS; J.Radziejowski samotnie 2 VIII 1998;
  • “O Sole Mio” Grand Capucin; 5h, 350m (ED, 6b+) OS; 6 VIII1998;
  • “Voie Contamine” Aiguille du Midi; 5h, 200m (ED, 6c) OS; 7 VIII 1998;
  • “Pilier Gervasutti” Mont Blanc du Tacul; 8,5h, 800m (TD, 6a) OS + war. hakowy A1 zrobiony “prawie klasycznie” (AF); 8 VIII 1998.

[REJESTRACJA UKA W SĄDZIE]

7 września 1998 – rejestracja UKA przez Sąd Wojewódzki w Warszawie jako stowarzyszenia kultury fizycznej.

[WALNE ZGROMADZENIE UKA]

7 października 1998. Dokończenie formalności związanych z rejestracją UKA w sądzie. Podjęcie uchwał: 1) o kontynuowaniu przez “nowopowstałe” stowarzyszenie tradycji UKA; 2) zwolnieniu z obowiązku opłacania składek instruktorów PZA; 3) o możliwości nadawania przez Zarząd członkostw honorowych. Z tej ostatniej możliwości Zarząd zresztą nie korzysta, a od października 2003 roku członkostwa honorowe może nadać tylko Walne Zgromadzenie. Podjęto również próbę ustanowienia logo Klubu. Propozycje Zarządu nie spotkały się z uznaniem. Logo zostanie ostatecznie przyjęte w 2000 r.

[PIERWSZY NUMER „BUKI”]

W listopadzie 1998 ukazuje się pierwszy numer BUKI (biuletynu UKA). Od początku redaktorem biuletynu jest Jakub Radziejowski.

1998/99

[TATRY – zima]

  • M. Soszka, J. Radziejowski “Tombe de la neige” Długi Giewont (V,A1), 600m (trzecie przejście);
  • R. Sieklucki, M. Malka “Szare Zacięcie” Czołówka MSW (V+, A0) 200m;
  • M. Soszka, (T. Targalski) “Droga Plśka” Mała Kapałkowa Turnia (V), 500m(dol. Jaworowa);
  • M. Soszka (T. Targalski, P. Lewandowski) “Śmigło” Mniszek (V, A1) 200m;
  • M. Soszka, J. Radziejowski “Komin Stanisławskiego” Mały Kieżmarski Szczyt (V+, A0), (dol. Kieżmarska), 550m;
  • M. Malka, P. Drobiński “Starek-Uchmański” Czołówka MSW (V, A1) 200m.

1999

[TATRY – lato]

W tym roku interesujące przejścia klasyczne zostały zastąpione przez bardzo interesujące przejścia hakowe, głównie w wykonaniu Roberta Siekluckiego.

  • R. Sieklucki, (P. Olek) “Polskie Muppet Show” Ministrant (VI, A3+) (2 dni, efektywne 20h);
  • R. Sieklucki – 4 wyciągi samotnie, następnie z Marcinem Michałkiem (KW Kraków) + 2 nowe wyciągi. “Get Whacked” VII A3; – weryfikacja VII A2+/3 (drugie przejście); [relacja]
  • R.Sieklucki, (P. Olek) “Nauka haczenia” (V+, A4+) Wielka Turnia (3 dni, efektywne 30h) – drugie przejście całości;
  • M. Kaliciński (K. Belczyński) “Direttisima” Młynarczyk (V+, A2) (3 dni, efektywne 20h), ok. 400m; [relacja]

Bardzo ciekawy zestaw czysto kobiecych przejść Anna Boniewicz z różnymi partnerkami (S. Gutkowska, A. Kryk, A. Sarzyńska), z których najciekawsze to: “Międzymiastowa” na Mnichu (VI+, OS); “Starek – Uchmański” (VI-OS); “Szare zacięcie” VI+ (RP) na Czołówce MSW; “Kajka” (VI, OS) na Kościelcu; “Stanisławski” (VI-, OS), oraz “Zemsta Wacława” (VI+/VII) OS na Mnichu.

[ALPY FRANCUSKIE – Chamonix]

  • R. Sieklucki – J.Mazur “Filar Gervasuttiego” M.Blanc du Tacul (VI+, 800m) (2 dni);
  • J. Radziejowski (z M. Michalskim) “Filar Cordiera” Grands Charmoz (VI, 650m) (9h);
  • M. Kaliciński – R. Sieklucki Aiguille du Peigne “Contamine Vaucher” 6a, 400m (TD)- OS, 8h;
  • J. Radziejowski (z M. Michalskim); Aiguille du Blaitiere, Pilier Rouge “Deux Goals” 6b, 250m (ED-), RP (kluczowy wyciąg – OS.)

[ALPY AUSTRIACKIE – Dachstein, Gesauseberge, Wilder Kaiser]

  • M. Soszka, (P. Panufnik) kombinacja “Sudostwand” i “Slowly Upstairs Faster Down” na Fleischbank – VI+ (OS);
  • J. Patrzykont, (B. Szczerba) “Schule-Diem” na Predigstuhl VI+ (OS);
  • M. Soszka, (P. Panufnik) “Schule-Diem” na Predigstuhll VI+ (OS);
  • M. Soszka, (B. Szczerba) “Extremklassiker” na Obere Windlucke (w Dachstein) – 650m, VI+(OS);
  • J. Patrzykont (P. Panufnik) “Serpentine” na Obere Windlucke – 650m, VI+ (OS);
  • M. Soszka (P. Panufnik) “Indirekte” Hoher Dachstein – 850m, VII (OS);
  • M. Soszka(P. Panufnik) “Daham is Daham” Stadelwand (Hollental) – 16 wyciągów,VII+ (RP);
  • M. Soszka (P. Panufnik) “Dir.Gaisbauerwend + Senduhrgalerie” Gaisbauerwend – VII (OS.)

[YOSEMITE PARK – Listopad/grudzień]

Robert Sieklucki (wraz z K. Belczyńskim i T. Benderem) przechodzi drogę “South Seas” na El Capitanie (VI, 5.10, A4, 900m). Przejście zajmuje im 11 dni (25.11 – 5.11) – w tym 4 dni poręczowania. [relacja]. Po miesiącu przerwy (15-22 XII) Robert przechodzi samotnie drogę “Zenyatta Mondatta” (VI, 5.8, A4, 600m) bez poręczowania – również na El. Capitanie. [relacja]

[DRUGI NUMER „BUKI”]

W listopadzie ukazuje się drugi numer BUKI (Biuletynu UKA).

[NAGRODA UKA im. Ł.WAJSA – Grudzień 1999]

Po raz pierwszy przyznawane są nagrody UKA im. Łukasza Wajsa za najlepsze przejścia sezonu: nagrodzeni Robert Sieklucki za znakomite przejścia hakowe i Anna Boniewicz za bardzo dobre przejścia czysto kobiece.

1999/2000

[TATRY – zima]

Bardzo dobre przejścia R.Siekluckiego w ramach obozu unifikacyjnego PZA w Dolinie Kieżmarskiej, a także na “poligonie” w Morskim Oku:

  • R. Sieklucki (T. Polok) Turnia Zwornikowa Cubryny – nowy wariant do drogi Osadów – trzy wyciągi o trudnościach VI-/A4 (A4+ ?) – trzy dni;
  • R. Sieklucki (T. Polok) Mały Kieżmarski Szczyt (Pośrednia Złota Kazalnica) “Tibecka Cesta” V, A4, 20h non-stop; 3 przejście (przecena wg autorów przejścia A4 na A2+.)

Dodaj komentarz