Ayna

Ayna

subiektywna ocena miejsca: ******

opracowanie: Marcin Stępniak
zdjęcia: Marcin Stępniak

Rejon

Tylko dwie gwiazdki – gdyby był w Polsce dałbym i 4 gwiazdki… Ale to daleko (Hiszpania) :-).

Rodzaj wspinania

Ayna – „Mekka” wspinaczy z Albacete, choć można spotkać tam także wspinaczy z Murcii i innych pobliskich miejscowości.
Do dyspozycji mamy ponad 150 dróg, o trudnościach 4-8b, choć tych najtrudniejszych (powyżej 7a) jest naprawdę niewiele. Prawie wszystkie linie są komfortowo ubezpieczone spitami, choć znajdzie się też kilka dróg typu DDS, a dla bardziej wymagających nawet jakieś hakówki…
Większość dróg jest jednowyciągowa, średnio 25 metrowa, ale są też drogi dwuwyciągowe (sektory Melón, Placa Gris).
W większości sektorów mamy do czynienia z wapieniem, choć spotkać można także charakterystycznego zlepieńca, z „orzeszkami” niekiedy wielkości pięści. Wspinanie głównie w płytach, ale są też ryski, kominy, czy okapy.
Dużą zaletą Ayny jest to, że można się tam wspinać praktycznie przez cały rok. Choć większość ścian ma wystawę zachodnią, to bez problemu można przez cały dzień przemieszczać się po zacienionych sektorach.

Dokładne położenie oraz dojazd

Około 60 km na południe od Albacete (Castilla La-Mancha), Hiszpania.

Prywatne doświadczenia

Ayna jest przepięknie położoną, malowniczą miejscowością, w głęboko wciętej dolinie. Choć rejon oferuje sporo ciekawego wspinania, to trudno go zakwalifikować do tych, dla których warto jechać 2500 km… Ale jak kogoś rzuci w okolice, to na pewno warto tam zajrzeć. Z tym, że muszą to być już naprawdę bliskie okolice, bo wspinania w Hiszpanii jest tyle, że w zasadzie gdzie się nie obejrzeć to wystają jakieś skałki…Ale nikt nie mówi, że jest sprawiedliwość na tym świecie.
Najciekawsze wspinanie jest w sektorze Melon. Są to głównie drogi dwuwyciągowe, choć jest i droga na cztery długości liny – nota bene pierwsza droga w rejonie, otwarta ponad dwadzieścia lat temu. Wiedzie ona charakterystycznym kominem, stąd też jej nazwa – „La Chimenea” (V+). Drogi po przewieszonych płytach, w większości z zakresu 6a-6c. Najtrudniejszy rejon (Inglaterra) położony jest na dnie doliny, przy drodze w stronę Bogarry. Ciekawe wspinanie po połogich płytach oferuje Placa Gris (Szara Płyta). Drogi od V+ po bodaj 7b.

Noclegi i inne patenty

W samym miasteczku kempingu nie ma, można się zatrzymać w hotelu, ale cen nie znam. Zjeść można, albo w hotelu, albo w którejś z knajp w miasteczku.
W miasteczku poza przewodnikiem, ze sprzętu wspinaczkowego można kupić magnezję…a i to nie zawsze.
W miasteczku niedaleko kortów tenisowych znajduje się źródełko z bardo dobrą, górską, pitną wodą. W skałach nie ma wody, a z większości sektorów do źródełka trzeba…podjechać samochodem.

Przewodniki i mapy, strony WWW

Poza ogólną notką na stronach Desnivel, w internecie nie ma innych informacji o Aynie. W samej miejscowości, w bardzo „klimatycznej” knajpie „La Cueva” (Jaskinia) dostać można wydany w 2003 roku aktualny przewodnik papierowy („Ayna en libre”). Dostać go można także w Albacete (sklep Mamut, przy Calle de Rosario, vis-a-vis poczty). Zysk z jego sprzedaży (5 euro) przeznaczany jest na ubezpieczanie nowych dróg. Jeśli ktoś ma dostęp do archiwalnych numerów Desnivela to w numerze 128 było topo rejonu (nie całego i dość nieaktualne).

Galeria

ayna21_resize.jpg ayna24_resize.jpg ayna25_resize.jpg
Ayna
fot. Marcin Stępniak
Ayna
fot. Marcin Stępniak
Ayna
fot. Marcin Stępniak
ayna31_resize.jpg ayna41_resize.jpg ayna44_resize.jpg
Ayna
fot. Marcin Stępniak
Ayna
fot. Marcin Stępniak
Ayna
fot. Marcin Stępniak
ayna49_resize.jpg ayna5_resize.jpg ayna53_resize.jpg
Ayna
fot. Marcin Stępniak
Ayna
fot. Marcin Stępniak
Ayna
fot. Marcin Stępniak
ayna7_resize.jpg ayna8_resize.jpg  
Ayna
fot. Marcin Stępniak
Ayna
fot. Marcin Stępniak
 

Dodane przez:
Marek

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby komentować.