Ceuse

Céuse

subiektywna ocena miejsca: ******

opracowanie: Jacek Czabański
zdjęcia: Krzysztof Kaczmarek

Rejon

Céuse, południowa Francja, Departament Hautes-Alpes.

Rodzaj wspinania

Céuse jest rejonem wapiennym oferującym wspinanie zarówno płytowe po dziurkach, jak i mocno przewieszone płyty z dużymi (drogi siódemkowe) bądź małymi dziurkami (drogi ósemkowe). Wystawa ścian – zarówno południowo-zachodnia, południowa jak i południowo-wschodnia; można więc odpowiednio dostosować rejon w zależności od położenia słońca. Najlepszy czas na wspinanie: kwiecień – wrzesień.
Drogi przeważnie jednowyciągowe, aczkolwiek kilkanaście dróg wyprowadza na krawędź urwiska (ok. 120 m., 4-5 wyciągów).

Trudności

  • do 5c – 40 wyciągów
  • 6a-6c – 155
  • 7a-7c – 112
  • 8a i więcej – 35

W sumie 342 wyciągi. Dróg jest mniej (ok. 250), albowiem w zestawieniu uwzględniono osobno każdy wyciąg drogi wielowyciągowej. Dróg wielowyciągowych jest ok. 20 (3-5 wyciągów).

Céuse stało się bardzo popularne, ponieważ jednym z atutów rejonu jest wysokość (prawie 2000 m. npm.), co umożliwia wspinanie również latem.

Dokładne położenie oraz dojazd

Céuse jest nazwą rejonu, który stanowi ponad 100-metrowe urwisko plateau. Na szczycie plateau jest stacja narciarska o nazwie Céuse – nie należy jednak się na nią kierować. Dojazd pod skały należy rozpocząć od miejscowości Sigoyer, a następnie kierować się na Col des Guérins. Na przełęczy można zaparkować, a przed przełęczą jest Camping Les Guérins – tradycyjne miejsce biwakowania wspinaczy.

Uwaga: Céuse jest położone na wysokości 1700 m. (kemping na 1300 m.), więc potrafi być chłodno. Podejście pod skały z przełęczy (lub z kempingu) zajmuje ok. 1 godziny i jest chyba najdłuższym podejściem w rejon skałkowy w Europie – ale warto.

Dojazd przez Włochy (Turyn) bądź Genewę/Grenoble. Odległość z Warszawy – ok. 1900 km.

Krótka historia rejonu

Céuse jest obecnie modnym rejonem sportowym. To tu powstają najtrudniejsze drogi, jak np. Biographie 8c+. Przedłużenie tej drogi z 22 do 35 metrów dało drogę o nazwie Realization (pierwsze przejście obydwu dróg – Chris Sharma) i wycenie 9b (9b+).

Prywatne doświadczenia opracowującego rejon

Céuse jest wspaniałym rejonem dla wspinaczy, czujących się pewnie przynajmniej w trudnościach francuskich siódemek. Mimo, że rejon oferuje również sporo dróg łatwiejszych, to widok wspinaczy rozgrzewających się na 7b potrafi być deprymujący. Godne polecenia są drogi w sektorze Berlin i Demilune. Właśnie w sektorze Berlin znajduje się „Harley Davidson” 6b+, którą francuskie magazyny wspinaczkowe uznały za najładniejsze 6b+ we Francji.

Noclegi i inne patenty

Kemping oczywiście Les Guérins. Położony pod skałami, jest zwyczajowym miejscem pobytu wspinaczy. Kemping nie jest drogi (ok. 4 euro za nocleg), a oferuje ciepłe prysznice, ściankę wspinaczkową (na deszczowe dni), świetlicę i mini-sklep. Na kempingu można kupić również przewodnik.
Większe sklepy, w tym wspinaczkowe, znajdują się w pobliskim Gap (ok. 20 km.).

Przewodniki i mapy, strony www

WWW
http://www.planetmountain.com/english/Special/people/sharma1/ – wywiad z Chrisem Sharmą po pierwszym przejściu Biographie 8c+ (2001 r.)
http://www.planetmountain.com/english/Rock/france/ceuse/Ceuseingl.htm – opis rejonu, schematy kilku sektorów
http://www.thedeadpoint.com/guides/ceuse.html – opis rejonu, schematy niektórych sektorów
http://www.cragx.com/articles/issue16/ceuse/index.htm – opis rejonu
http://guidemontagne.free.fr/pratique.htm – opis tym razem po francusku
http://www.meteo.fr – prognoza pogody

Przewodnik:
„Céuse, Champsaur, Devoluy, Ventavon, Chabrieries” – dostępny m.in. na kempingu Les Guérins. Wyczerpujący opis Céuse i okolic Gap (dostępny w bibliotece klubowej).
„Céuse” – Mateusz Haładaj, polski przewodnik po Céuse. Do kupienia np. na www.wspinanie.pl.

Inne

W wolny dzień można odwiedzić Gap i jego okolice. My np. wizytowaliśmy pałac z ładnymi ogrodami nad Gap. Jeżeli ktoś pragnie wspinać się również w górach, to po drugiej stronie Gap rozpościera się masyw Ecrins (granitowe szczyty powyżej 3000 m.). Również niedaleko (ok. 60 km.) jest inny rejon wspinaczkowy – Orpierre.

Galeria

fr_20022_resize.jpg fr_20023_resize.jpg fr_20024_resize.jpg
Céuse
fot. Krzysztof Kaczmarek
Céuse
fot. Krzysztof Kaczmarek
Céuse
fot. Krzysztof Kaczmarek
fr_20025_resize.jpg fr_20026_resize.jpg fr_20027_resize.jpg
Céuse
fot. Krzysztof Kaczmarek
Céuse
fot. Krzysztof Kaczmarek
Céuse
fot. Krzysztof Kaczmarek
fr_20028_resize.jpg fr_20029_resize.jpg fr_2002__resize.jpg
Céuse
fot. Krzysztof Kaczmarek
Céuse
fot. Krzysztof Kaczmarek
Céuse
fot. Krzysztof Kaczmarek

Dodane przez:
Error: Unable to create directory wp-content/uploads/2019/05. Is its parent directory writable by the server?

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby komentować.