Chateauvert

Chateauvert

subiektywna ocena miejsca: ******

opracowanie: Marcin Kantecki
zdjęcia: Eliza Kubarska, David Kaszlikowski

Rejon

Chateauvert (Correns, Vallon Sourn), Francja.

Dojazd

Chateauvert to maleńka osada na południu Francji. Przyjęło się tą nazwą oznaczać rejon wspinaczkowy, choć w literaturze funkcjonują obok siebie jeszcze nazwy Correns i Vallon Sourn. W istocie chodzi bowiem o dolinkę wyrzeźbioną w wapiennych zboczach przez rzekę Argens, a położoną dokładnie pomiędzy Chateauvert i Correns.

Chateauvert znajduje się w połowie drogi pomiędzy Niceą (1 godz.) a Aix de Provence(1/2 godz.) – niecałą godzinę jazdy od Verdon, Cimai, Callanques, 2 godz. od Buoux i niecałe 3 godz. od Finale (Włochy). Jadąc autostradą A8 zjeżdżamy na Brignoles, potem drogą D554 jedziemy do Le Val, a następnie D22 i D45 do Correns (z Brignoles około 20 minut). Z Correns w skały około 3-4 km.

Rodzaj wspinania

Skała to oczywiście wapień, bardzo bogato urzeźbiony. Najważniejszą jego cechą jest niska szorstkość dająca minimalny wręcz skałowstręt, pomimo zadowalającego tarcia dla nóg. Mamy tu wielce różnorodne wspinanie od połogich płyt po stropy jaskiń. Przewodnik z 1996 roku opisuje tylko 226 dróg, ale wciąż powstają nowe.

Najtrudniejsza droga ma wycenę 8b+, ale ekstremaliści będą zaskoczeni długością i trudnością tutejszych dróg! Największym ich nagromadzeniem wyróżnia się Grand Face. Olbrzymia ściana oferuje drogi trudne, długie i przewieszone. Przydatna jest lina długości 80 metrów! Inne sektory są mniejsze i niższe, ale umożliwiają ciekawe i super ubezpieczone wspinanie o trudnościach od 2b (słownie: „dwa be”) do 8b (4 drogi do 3+, ok. 20 czwórek, ponad 40 piątek, 80 szóstek i około 70 siódemek oczywiście w skali francuskiej).

Rejon jest ubezpieczony wzorcowo. Od lat odbywają się tu kursy ekiperskie, co owocuje idealnymi ringami na starych drogach i sporą, jak na tak mały rejon, liczbą projektów.

Prywatne doświadczenia

Sama dolinka, choć urocza jest naprawdę mała. Dnem płynie rzeka (rezerwat pstrąga), malutkie plaże to idealne miejsce na sjestę w upalny dzień (zimna woda!!!). Wąska droga biegnie wzdłuż doliny, umożliwiając zaparkowanie auta właściwie wszędzie. Z jednego parkingu można dotrzeć pod wszystkie drogi wspinaczkowe a najdalsze podejście będzie najwyżej kilku minutowe. Całość uzupełniają dwie eleganckie, ekologiczne toalety, co sprawia, że okoliczne skały są czyste.

Na mapie rejonów wspinaczkowych Francji, Chateauvert zaznaczono najmniejszą kropeczką. Oznacza ona rejon mały, bez większego znaczenia, z dopiskiem: „…jeśli przejeżdżasz obok warto wstąpić na jeden dzień”. A ja wracam tam co roku i nie przestanę nawet, kiedy zrobię wszystkie z ok. 300 istniejących tam dróg. Bo Chateauvert jest po prostu piękne a wspinanie wyjątkowe!

Polecam dosłownie wszystkie drogi, ale naprawdę niezapomniane to: Neuromeditation 6c 38 m., Arielle 6a+ 38 m., Les Frontieres du neant 6c+ 28 m., Les Couleurs du Charme 7b+ 30 m., Tiane Mobylete 7b+ 40 m., Serpelin 6b+ 25 m., Cabriole 6b 32 m., La liberte c’est pas la porte a cote! 6c 32 m., le Colibri 5b+ 42 m., Caldoquie 6c+ 30 m., Power 7b+ 25 m., Les Elements ne font pas de cadeau 7b 20 m.

Noclegi i inne

W Correns znajduje się Camping Municipal (tel. 04 94 595945), cena poniżej 10 euro za 2 osoby, namiot i samochód. W Barjols (ok. 15 km. na północ) istnieje możliwość noclegów za darmo! Na miejskim, tylko wakacyjnym campingu przy boisku (WC, prysznice) można było w lecie spać, ale namioty trzeba rozbić z dala od auta i z Barjols jest dalej w skały. Wszystko do jedzenia można kupić w Correns w piekarni i małych sklepikach, większe zakupy – w supermarketach w Brignoles.

Przewodnik

Przewodnik: „Topo Guide d’Escalade du Vallon Sourn” – autorzy Philippe Bugada i Patrick Taton – to jeden z najlepszych, jakie miałem w rękach (dostępny w bibliotece klubowej). Info o każdej drodze zawiera: nazwę drogi, jej długość, piękno (0-4*), liczbę przelotów i ich jakość (spit, ring, itd.), nazwiska autorów oraz datę osadzenia ringów, a także krótką informację o charakterze drogi. Czytelne rysunki nie pozwalają zabłądzić, tym bardziej, że wejścia w drogi są podpisane.

Inne

Jak widać z powyższego Chateauvert to oferta dla całych rodzin, rejon dający możliwość, np. przeprowadzenia kursu na drogach ubezpieczonych. Niestety jest bardzo popularny, zwłaszcza wśród niemieckich i szwajcarskich wspinaczy. Oznacza to tłok w święta i weekendy. A żaden rejon, nawet najpiękniejszy nie jest fajny, gdy trzeba stać w kolejce do dróg. Latem bywa tu zdecydowanie za ciepło, choć cień pod skałami dają krzaki i drzewa; można wspinać się w jaskiniach a w rzece jest zimna woda. Zimą bywa za zimno – zwłaszcza, gdy wieje mistral. Dlatego polecam ten rejon wiosną i na jesieni, przejazdem do Hiszpanii, Claret czy na kilkudniowy wypad z Verdon lub Finale! Nie będziecie żałować.

Galeria

david_kaszlikowski_na_atlantis_8a_resize.jpg jacek_giecold_na_reveil_matin_6bpl_resize.jpg lukasz_mueller_na_frontieres_du_neant_6cpl_resize.jpg
David Kaszlikowski na drodze „Atlantis” 8a
fot. E. Kubarska
Jacek Giecold na drodze „Reveil Matin” 6b+
fot. D. Kaszlikowski
Łukasz Mueller na drodze „Frontieres du Neant” 6c+
fot. D. Kaszlikowski
lukasz_mueller_na_psychkiller_7apl_resize.jpg monika_augustunek_na_bla_6c_resize.jpg monika_augustynek_na_bla_bla_bla_6c_resize.jpg
Łukasz Mueller na drodze „Psychokiller” 7a+
fot. D. Kaszlikowski
Monika Augustunek na drodze „Bla Bla Bla” 6c.jpg
fot. D. Kaszlikowski
Monika Augustunek na drodze „Bla Bla Bla” 6c.jpg
fot. D. Kaszlikowski
n_perlova_na_7a_resize.jpg na_atlantis_8a_resize.jpg na_lessaim_de_nat_6b_resize.jpg
N. Perlova na drodze 7a
fot. D. Kaszlikowski
Na drodze „Atlantis” 8a
fot. D. Kaszlikowski
Na drodze „Lessaim de Nat” 6b
arch. StudioWspin
natalia_perlova_na_beatitube7a_resize.jpg natalia_perlova_na_les_couleurs_du_charme_2_resize.jpg natalia_perlova_na_les_couleurs_du_charme_7bpl_resize.jpg
Natalia Perlova na drodze „Beatitube” 7a
fot. D. Kaszlikowski
Natalia Perlova na drodze „Les Couleurs du Charme”, 7b+
fot. D. Kaszlikowski
Natalia Perlova na drodze „Les Couleurs du Charme”, 7b+
fot. D. Kaszlikowski
rafal_porebski_na_uzeb_7cpl_resize.jpg rafal_porebski_na_strawberry_nose_7apl_resize.jpg sektor_hacienda_resize.jpg
Rafał Porębski na drodze „Uzeb” 7c+
fot. D. Kaszlikowski
Rafał Porębski na drodze „Strawberry Nose” 7a+
fot. D. Kaszlikowski
Sektor Hacienda
fot. D. Kaszlikowski
widok_z_grand_face_resize.jpg    
Widok z Grand Face
fot. D. Kaszlikowski