Ferentillo

Ferentillo

subiektywna ocena miejsca: ******

opracowanie: Agnieszka Romańska, Grzegorz Zieliński
zdjęcia: Jacek Czabański, Agnieszka Romańska, Grzegorz Zieliński

update: Krzysiek Banasik 2012

Rejon

Ferentillo, Środkowe Włochy (prowincja Umbria) to miasteczko otoczone skałami. Jest położone około 100 km. na północny wschód od Rzymu, ok. 20 km. na północny-wschód od miasta Terni. Przybliżona lokalizacja – na załączonej mapce.

italiaumbriamap_sml.jpg
Ferentillo – przybliżona lokalizacja

W pobliskim średniowiecznym miasteczku Aronne znajduje się inny mikrorejonik wspinaczkowy – na skale pod zameczkiem (kilkanaście dróg, głównie pionowe płyty, ospitowane wzorcowo).

Rodzaj wspinania

Skała – typowy wapień południowoeuropejski z naciekami (żebra, stalaktyty, „kalafiory” – dobre tarcie), na ogół lity. Ubezpieczenie typowe dla cywilizowanych rejonów, czyli komplet przelotów + stanowisko zjazdowe (najczęściej łańcuch z karabinkiem). Formacje to głównie przewieszenia, okapy (niektóre dość duże np. grota w Gabbio), płyty (sektory Isola i Mumie). Najciekawsze wspinanie w Ferentillo to siłowa lub siłowo-wytrzymałościowa wspinaczka po typowych dla południowego wapienia naciekach tzw. „kaloryferach”. Naszym zdaniem większość dróg można zaliczyć do jednej z dwóch grup:

  • od 4a do 6b+/6c w pionie lub lekkim przewieszeniu
  • od 7a nawet do 8c w grotach, mocno przewieszone.

Jest dużo łatwych i średnich, a ponadto ładnych i dobrze obitych dróg! Polecamy więc ten rejon na rozwspinanie przed sezonem lub ekstremalne łojenie po naciekach w grotach dla tych lubiących ukręcić pożądną cyfrę. Wyceny zostały zaproponowane przez starą wspinaczkową gwardię, więc nie należy ulegać mirażowi łatwej włoskiej cyfyry, którą można znaleźć w nieodległej Sperlondze.

Rejon obejmuje sektory skalne położone na stokach Mount St. Angelo:

  • A – Isola
  • B – Mumie
  • C – Lu Strittu
  • D – Il Balcone

oraz sektor Gabbio położony malowniczo nad ruinami niewielkiej wioski. Z wyżej wymienionych rejonów szczególnie polecamy Il Balcone oraz Gabbio. Do tego ostatniego dostać się można jedynie z Ferentillo ok. 30 min. podchodząc trawersem przez zbocza porośnięte uprawą oliwek, lub dojechać samochodem do frakcji Gabbio, gdzie zostawiamy pojazd. Przechodzimy przez zabudowania i w pewnym momencie odbijamy w prawo i dalej ostro pod górę 10-15 min. z jednym ewidentnym odbiciem w lewo w kierunku groty. Jeżel pod koniec podejścia naptkacie stalową drabinę to znaczy, że już jesteście blisko celu. WARTO!

Dokładne położenie oraz dojazd

Ferentillo to jeden z nielicznych rejonów, do których bez większego problemu można dotrzeć bez samochodu. Polecamy następujący patent:
Autokarem do Rzymu – najtańsze połączenia z Krakowa lub Katowic.
Z Rzymu pociągiem do Terni (może być przesiadka w Orte).
Z Terni autobusem do Ferentillo.
Uwaga: W niedziele i święta autobusy kurują niezbyt często, grozi więc „kibel” w Terni, warto tam dotrzeć do południa, po godz. 15 może już nic nie jechać w stronę Ferentillo.

Lub nowszy patent:

Samolotem do Rzymu Fiumicino Aeroporto. Dalej bezpośrednio z lotniska koleją miejską do nowoczesnej stacji Roma Tiburtina, gdzie przesiadamy się do kolejnej kolejki, która zabierze nas do Terni. Cena biletu to 14,5EUR. Warto sprawdzić połączenia na stronie przewoźnika włoskiego www.trenitalia.com. Dalej stopem, albo autobusem.

Krótka historia rejonu

Rejon odkryty przez wspinaczy w latach 80-tych XX w., wizyty wspinaczy z Polski od drugiej połowy lat 90-tych.

Prywatne doświadczenia

Bardzo ładny rejon, duży wybór dróg o praktycznie każdym stopniu trudności, a szczególnie – duży wybór łatwych [do 6b] dróg, dobrze ubezpieczonych i ładnych wspinaczkowo. Również sporo dróg w środkowym przedziale trudności 6c+ do 7b+ zazwyczaj w dobrze urzeźbionym przewieszonym wapieniu. Wyceny dość solidne, ale bez przegięć.

[KB]Ciekawy rejon. Najkorzystniej wybrać się w miesiącach zimnych np. listopad/marzec. Najlepiej wydrukować listę dróg z 8a.nu i nie eksperymentować na miejscu. Rejon stał się ostatnio nieco zapomniany i faktycznie blednie przy wypasionych hiszpańskich miejscówkach. Jednak dla kogoś kto ceni sobie prywatność i spokój to dobry wybór. Innych wspinaczy możemy spotkać tylko w weekendy i są to najczęściej rzymianie. Zrobienie trudnej drogi daje satysfakcję i jest w czym wybierać. Wspin możliwy nawet w deszczowe dni (na moim wyjeździe padało 4/6 dni i wspinaliśmy się na Balcone, a inni w Gabbio bez problemu).

Noclegi i inne patenty

Spanie w skałach, jeżeli ktoś się bardzo uprze, jest możliwe tzn. nie ma formalnych przeszkód (ostatnio co raz mniej tolerowane ze względu na oddział policji Forestale w Precetto), ale… namiotu za bardzo rozbić się nie da (brak miłej polanki – byli śmiałkowie, którzy ustawili swoje szałasy na tamtejszych kamieniach), więc pozostają groty lub samochód(sa już znaki z zakazem). Do wody jest blisko, ale… jest to kranik na rynku w Preccetto (frakcja Ferentillo najbliżej sekorów Mummia i Isola), więc o porządnym umyciu nie ma co marzyć.

Obecnie jedyą agroturystyką w pobliżu jest „Le due Querce”, które znajduje się przy ulicy Via Piano, ale po stronie Ferrentillo. Jest kilka miejsc na namioty w cenie min.6.5EUR za osobę i 1.5 EUR za namiot. W cenie niewątpliwym plusem była wiatka gdzie można pogotować i pograć w piłkarzyki za darmo. Dla zamożniejszych i na zimniejsze dni w agroturystyce jest też możliwość wynajęcia miejsc w apartamentach do 7-8 osób. Wtedy płacimy 20EUR od osoby za noc. Możliwe, że w miasteczku są tańsze opcje. Jest też hostel wspinaczkowy w Gabbio 25 EUR za noc i pod sektorem Mummie (chyba 20 EUR za noc).

W miasteczku znajdują się 3 sklepy ogólnospożywcze z czego jeden większy market CONAD gdzie można zrobić większe i tańsze zakupy. Uwaga na marginesie dla tych co lubią pieczywo! Chleb pochodzący z Ferentillo jest bez soli (ci którym zdarzyło się kupić taki niesolony chlebek kroczycki w Podlesicach, bo piekarz zapomniał, będą wiedzieć jakie to dziwne w smaku jest). Trzeba prosić pieczywo z solą (wł.[sale]).

Sklep ze sprzętem wspinaczkowym w Preccetto – duży wybór, atrakcyjne ceny, wiosną zniżki i przeceny. Czynny tylko w weekendy i święta.

Jest problem z gazem, gdyż często w sklepiku wspinaczkowym nie ma, a w miasteczku nie znajdziecie. Wtedy trzeba jechać do sklepu z art. metalowymi kilka kilometrów w stronę Terni. Inna opcja to pojechać do Terni i kupić w tamtejszym sklepie wspinaczkowym, który jest matką dla sklepu w Precetto.

Przewodniki i mapy, strony www

Przewodnik do kupienia np. na miejscu, u właściciela campingu/agroturystyki – don Vincenzo :). W sklepie wspinaczkowym. Można też wypożyczyć z klubowej wypożyczalni, gdyż posiadamy najnowszą wersję przewodnika pt. „Vuoto Compreso”, który obejmuje również Grotti i inne rejony nie opisane powyżej a znajdujące się w odległości do 20km od Ferentillo.

Inne

Oczywiście wycieczka do Rzymu.
Średniowieczne zameczki w Ferentillo i okolicach (ruiny). W Terni słynne wodospady http://www.marmorefalls.it/
Muzeum Mumii w Preccetto (w podziemiach kościoła) – dla koneserów. 😉
Średniowieczne miasteczka w okolicy [dla zmotoryzowanych] – Spoleto, Norcia, Arrone, Montefalco, Orvieto itd.
Niedaleko jest inny sportowy rejon wspinaczkowy – Grotti (40 km).
Lokalne specjaly – tanie i dobre wina (dobre bo tanie….)

Galeria

ferentillo_resize.jpg ferentillo1_resize.jpg ferentillo2_resize.jpg
Ferentillo
fot. Jacek Czabański
Ferentillo
fot. Jacek Czabański
Wspin w Ferentillo
fot. Jacek Czabański
ferentillo3_resize.jpg ferentillo4_resize.jpg ferentillo5_resize.jpg
W Ferentillo
fot. Jacek Czabański
Na wędeczkę
fot. Jacek Czabański
Ukryta Grota
fot. Jacek Czabański
ferentillo6_resize.jpg ferentillo7_resize.jpg ferentillo8_resize.jpg
W(s)pinka
fot. Jacek Czabański
Wspinanie w Ferentillo
fot. Jacek Czabański
Wspinanie w Ferentillo
fot. Jacek Czabański
ferentillo_1_apeniny_resize.jpg ferentillo_2_gabbio1_resize.jpg ferentillo_3_gabbio2_resize.jpg
Apeniny – widok z Ferentillo
arch. A. Romańska, G. Zieliński
Ferentillo – sektor Gabbio
arch. A. Romańska, G. Zieliński
Ferentillo – sektor Gabbio
arch. A. Romańska, G. Zieliński

Dodane przez:
Marek

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby komentować.