Freyr

Freyr

subiektywna ocena miejsca: ******

opracowanie: Grzegorz Zieliński i Agnieszka Romańska
zdjęcia: Grzegorz Zieliński i Agnieszka Romańska

Rejon

Freyr leży w Ardenach, w dolinie Mozy (nad samą rzeką), kilka kilometrów od miasteczka Dinant, w Belgii. Przybliżona lokalizacja – na załączonej mapce.

belgia_namur_map_sml
Freyr – lokalizacja

Rodzaj wspinania

Największa z wapiennych ścian nad brzegiem Mozy – Al’Legne wznosi się na wysokość 125 m., pozostałe „mniejsze” ściany osiągają od 40 do 100 m. Wystawa ścian jest zazwyczaj południowa lub południowo-zachodnia, podnóże skał tonie jednak w lesie i oferuje przyjemny cień. Problemowa ścianka z najtrudniejszą drogą we Freyr (8b+) ma wystawę północną i w porównaniu z pozostałymi ścianami można ją nazwać „bulderową”.

Wspinacz spragniony wypróbowania swoich sił w przewieszeniach, nie znajdzie tutaj dla siebie dużego wyboru dróg. Kąty ostre z podłożem tworzą tylko skały w sektorach Schwarzenegger – Al’Legne i problemowa ścianka „na plecach” Merinos oraz nieliczne drogi w innych sektorach (np. Jeunesse- „Welcome to the Machnie” syte 7a – POLECAMY!). Większość dróg oferuje wspinanie zazwyczaj po krawądkach w formacjach płytowych i lekko przewieszonych lub w rysach i zacięciach. Wcale nie oznacza to, że łatwo tutaj o wysoko wyceniony onsajt. Wprost przeciwnie! Drogi są dość ostro wycenione (są mniej więcej o 0.5 – 1 stopień trudniejsze niż analogicznie wycenione drogi we Francji) i w niczym nie przypominają rodzimego wyślizganego wapienia.

Freyr jest również doskonałym miejscem treningowym przed wyjazdem w góry. Drogi mają po dwa, trzy wyciągi, z których każdy ma jednak swoją nazwę i stanowi osobną drogę wspinaczkową. Trudniejsze drogi na Al’Legne zaczynają się w połowie ściany i aby do nich dojść należy pokonać pierwszy wyciąg zazwyczaj około 6a (co odpowiada naszemu VI.1). Jeżeli jednak nie macie zbyt wiele czasu do dyspozycji a chcecie się do czegoś przystawić radzimy udać się na Le Pape i w dolne partie Al’Legne, gdzie trudniejsze drogi startują z ziemi i można zakończyć wspinanie po pierwszym wyciągu.

Dokładne położenie oraz dojazd

Ściany wspinaczkowe leżą po przeciwnej strony Mozy niż miasteczko Freyr, więc aby dotrzeć do rejonu należy kierować się (jadąc z Brukseli) na odległe o około 6 km. na północ Dinant (nie ma mostu ani innej przeprawy przez rzekę w najbliższej okolicy). Jadąc samochodem z Brukseli należy się kierować na Namur-Dinant.

Wypróbowany patent na dojazd z Warszawy (bez samochodu):

Autokarem do Brukseli – przyjazd na Dworzec Północny (uwaga: w niedziele i święta funkcjonują tam tylko automaty z Coca-Colą).
Z Brukseli do Dinant pociągiem, cena około 40 zł.
Z Dinant autobusem nr 25 w stronę Beauraing za 5 zł (uwaga: w niedziele i święta jeżdżą tylko dwa dziennie). Z autobusu wysiada się w Plateau of Freyr tuż przy campingu.
(uwaga – ceny z 2000 r., obecnie wszystko w euro i pewnie drożej)

Krótka historia rejonu

Rejon (jak i inne rejony wspinaczkowe w Ardenach) znany od dawna, wspinaczkę uprawia się tu od początku XX w., nawet zabił się tu (w innym rejonie, niedaleko od Freyr) jeden z belgijskich królów (w latach 20-tych lub 30-tych). Freyr jest najbardziej sportowym rejonem Belgii, są tu drogi do 8b+ (wyceny dużo ostrzejsze niż w typowej skali francuskiej).

Prywatne doświadczenia

„Welcome to the machine” 7a – jedna z nielicznych przewieszonych dróg, w innym rejonie to by było 7b.
W zasadzie każda droga jest warta polecenia, czasem tylko asekuracja bywa nieco „moralna”.

Noclegi i inne patenty

Spanie na campingu tuż nad skałami (duża, malownicza łąka). Opłata za camping, który jest własnością klubu wynosiła w 2000 r. 5 zł. za dobę dla członków klubu i 10 zł. dla niezrzeszonych. Płaci się z góry i można zostać poproszonym o pokazanie legitymacji. Tzn. na pewno proszono o nią Holendrów, którzy są we Freyr miejscowym gatunkiem stonki. Dlatego dla świętego spokoju należy zabrać ze sobą legitymację lub podobny do niej dokument.
Inne opłaty to prysznic – 5 zł., automat na monety (jak powyżej – ceny z 2000 r.).

Przewodniki i mapy, strony www

Przewodnik:
„Freyr. Topographie des rochers” z 1993 dostępny jest w Klubie.
Można go również kupić w knajpie koło pola namiotowego, po drugiej stronie drogi (tylko jeden z trzech tamtejszych lokali jest otaczany kultem przez wspinaczy i innych gości, łatwo go poznać po braku wolnych miejsc i jednoczesnych pustkach w dwóch sąsiednich lokalach). Przewodnik można też pewnie nabyć w Brukseli, ale nie bardzo wiadomo gdzie…

Bardzo dużo wiadomości w internecie – kilka adresów (stan na 2003 r.):

Inne

Belgijską specjalnością jest fantastyczne PIWO, którego doliczono się tam aż 500 (słownie: pięćset) gatunków, z których w miejscowej knajpie dostępnych jest około trzydziestu. Ceny od 5,5 do 12,5 zł. za 25 cl lub 33 cl. Prawie każde jest najwyższej klasy – warto więc zarezerwować sobie trochę kasy na wieczorne atrakcje.

Galeria

allegne_resize.jpg allegne_rysa_6b_resize.jpg grzesiek_zielinski_6c_resize.jpg
Sektor Al’Legne
arch. A. Romańska, G. Zieliński
Al’Legne – rysa 6b
arch. A. Romańska, G. Zieliński
Grzesiek Zieliński na drodze 6c
arch. A. Romańska, G. Zieliński
louis_philippe_1_resize.jpg marzena_wypychowska_6c_resize.jpg tete_du_lion_1_resize.jpg
Louis Philippe
arch. A. Romańska, G. Zieliński
Marzena Wypychowska na drodze 6c
arch. A. Romańska, G. Zieliński
Tete du Lion
arch. A. Romańska, G. Zieliński
tete_du_lion_2_resize.jpg    
Tete du Lion
arch. A. Romańska, G. Zieliński
   

Dodane przez:
Marek

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby komentować.