Kotečnik

Kotečnik

subiektywna ocena miejsca:
   Kotečnik: ******,
   Kamnik ******.

opracowanie: Jacek Czabański
zdjęcia: Jakub Radziejowski, Agnieszka Romańska, Grzegorz Zieliński

Rejon

Kotečnik oraz Kamnik, Słowenia.

Dokładne położenie oraz dojazd

Kotečnik położony jest pomiędzy Mariborem a Ljubljaną, w pobliżu miasta Celje. Z autostrady należy zjechać w stronę miejscowości Zalec, a następnie obrać kierunek na Arja i Petrovce. Tą drogą należy jechać do miejscowości Liboje, przejechać przez nią i jechać jeszcze 3,5 km. w stronę Zabukovicy. Na ostrym zakręcie szosy, gruntowa droga odchodzi w górę. Tam należy zaparkować i podejść pod górę 15 min. Do rejonu Kamnik należy jechać dalej, aż do Zabukovicy i dalej do Grize. Należy przejechać przez tę miejscowość prawie aż do Matke. Tuż przed Matke, gdzie szosa skręca w prawo, prosto biegnie droga. Drogą tą – już na piechotę – przez farmę Beloh do skał (ok. 20 min.). Odległość z Warszawy: 1050 km.

Rodzaj wspinania

Kotečnik jest drugim rejonem wspinaczkowym Słowenii (po Ospie i Misji Pec licząc jako jeden rejon). Jest jednak mniej popularny, a jego zacienienie skłania do wizyt w gorący majowy weekend, kiedy w Ospie jest już zdecydowanie za gorąco.

Kotečnik oferuje niemal 200 dróg o następujących trudnościach:

  • do 6a – 14
  • 6a-6c – 93
  • 7a-7c – 61
  • 8a i więcej – 14

Jest to rejon raczej dla mniej zaawansowanych wspinaczy, w przeciwieństwie do Ospu, który będzie przyciągał wspinaczy pewnie czujących się w trudnościach francuskich siódemek.

W Kamniku znajdziemy 30 dróg, głównie o czwórkowo-piątkowych trudnościach. Jest to rejon zdecydowanie dla początkujących.

Kotečnik położony jest na szczycie wzgórza i oferuje wspinanie w pionowym i przewieszonym wapieniu. Rejon ma wystawę południową, jednak dzięki otaczającym drzewom często jest w cieniu. Z tego względu wspinanie jest tam możliwe również latem. Wspinanie ma na ogół siłowy charakter.

Prywatne doświadczenia opracowującego rejon

Kotečnik jest bardzo dobrym rejonem na upalne dni (aczkolwiek nie w pełni lata, kiedy może być za gorąco). Jeśli chodzi o drogi łatwiejsze, oferuje również więcej możliwości niż Osp.

Noclegi i inne patenty

Noclegi: najlepiej spać w gospodarstwie położonym tuż przy skałach. Wymaga to oczywiście rozmowy z właścicielem. Cena jest zachęcająca, natomiast oferowany przez niego jabłecznik jest przeznaczony dla wyjątkowych koneserów.

Przewodniki i mapy, strony www

http://www.coronn.com/ – opis rejonu oraz darmowe topo;
http://www.pzs.si/ – zdjęcia z rejonu oraz schematy najnowszych dróg

Przeczytaj też na uka.pl o innym rejonie w Słowenii – Trójgłów, Jakub Szymanik.

Przewodnik:

  • TOPO na Coronn.com (patrz wyżej)
  • „Plezalisca Slovenije” Tomo Cesena, dostępny w Klubie

Inne

Można odwiedzić stare miasto w Cejle oraz napić się piwa z browaru w Lesko (założonego w 1825 r.). Warto też odwiedzić malowniczą wioskę Svetina.

Galeria

kotecznik_1_resize.jpg kotecznik_2_resize.jpg kotecznik_3_resize.jpg
Kotečnik – wspinanie
arch. A. Romańska, G. Zieliński
Wspin w Kotečniku
arch. A. Romańska, G. Zieliński
Wspin w Kotečniku
arch. A. Romańska, G. Zieliński
kotecznik_4_resize.jpg kotecznik_5_resize.jpg wspin_resize.jpg
Wspin w Kotečniku
arch. A. Romańska, G. Zieliński
Wspinanie w Kotečniku
arch. A. Romańska, G. Zieliński
Wspin w Kotečniku
fot. Jakub Radziejowski
wspin2_resize.jpg    
Kotečnik
fot. Jakub Radziejowski