Sella

Sella

subiektywna ocena miejsca: ******

opracowanie: Jakub Radziejowski
zdjęcia: Anna Sarzyńska, Jakub Radziejowski

Rejon

Sella – rejon na tzw. Costa Blanca, wschodnia Hiszpania.

Rodzaj wspinania

Rodzaj skały – wapień.
Liczba sektorów – 26 (stan na rok 2001).
Zakres trudności – pełen – od 5 do 8c. Najłatwiejszy sektor to Culo de Rino (5-6c); najtrudniejszy – Wild Side (drogi od 7a+ do 8c).
Długość dróg – przeważnie jednowyciągowe; są jednakże rejony (Divino, Pared de Rosalia), gdzie mamy do czynienia ze wspinaniem wielowyciągowym, do 300 metrów. Drogi jednowyciągowe obite są bardzo dobrze. Na niektórych drogach wielowyciągowych musimy się asekurować również z kostek i friendów.
Najlepszy okres do wspinania – wiosna (wiatry) i jesień. Jednak ze względu na bardzo różne wystawy ścian (głównie zachodnia i wschodnia, ale też południowa) można próbować wspinać się o każdej porze roku.
Sella oferuje wspinanie dla wszystkich – od początkujących (5) po super zaawansowanych (Wild Side). Najwięcej dróg w przedziale 6b-7a+.

Dokładne położenie oraz dojazd

Rejon położony jest pomiędzy Valencią a Alicante – na wysokości Benidormu. Jadąc od strony Valencii w kierunku Allicante drogą N332 lub A7, należy skręcić na zachód – albo w Benidormie, kierując się na Finestrat, a potem na Sellę, albo w Villajoyosa, kierując się bezpośrednio na Sellę. Tuż przed wioską należy skręcić w prawo i kontynuować drogą prosto do schroniska Font de l’Arc (około 4 km. od Selli).

Krótka historia rejonu

Początki eksploracji to lata dziewięćdziesiąte – jednakże błyskawicznie rejon ten stał się jednym z popularniejszych w całej Hiszpanii. Dziś – rejon odwiedzają nie tylko Hiszpanie a tak naprawdę najwięcej jest tu Anglików. Szczególnie rejon Wild Side przyciąga wspinaczy z całego świata. Na początku lat 90-tych J.M Garcia (autor większości dróg w okolicy) wykupił niewielki dom, który przerobił na schronisko służące wszystkim wspinającym się za bazę.

Prywatne doświadczenia

Jeden z lepszych rejonów, w jakim miałem przyjemność się wspinać. 10 dni jakie tam spędziłem, to zdecydowanie za krótko. Drogi o najróżniejszym charakterze – od płyt po masywne przewieszenia. Nie napotkałem ani jednej brzydkiej drogi jednowyciągowej. Z jednowyciągowych polecić można z pewnością (choć robiłem tylko dwie) wszystkie drogi w rejonie Wild Side (Yo somos Olimpicos!!! 7b+), a także drogi z sektora Techo del Rino (Kashba 6c+), Competicion (Nido de Pirates 6b, Sopa de Marsopa 6b+, Matrxa d’aci 6a), czy Pared de Rosalia (Caleidoscopo 6a, Calfamusculus 6b, Final d’estiu 7a+/7b). Na niektórych drogach wielowyciągowych na Divino i La Tauli może być krucho – z tego powodu drogi Edwards-Lloret-Perez (6c, 200 m.) nie polecam. Na drogach wielowyciągowych na Rosalii jest lito, no i są one dobrze obite.
Rejon obowiązkowy do odwiedzenia podczas podróży po wschodniej Hiszpanii!

Noclegi i inne patenty

Nocleg w Refugio Font de l’Arc – położone tuż przy pierwszym rejonie wspinaczkowym – lub w namiocie obok schroniska. W 2001 roku koszt noclegu w schronisku wynosił około 800 peset.
Najbliższy sklep z podstawowymi produktami spożywczymi, restauracje, kawiarnie i bary znajdują się w Selli. Polecam te przy małym ryneczku. Najbliższy supermarket – w Benidormie.
Najbliższe sklepy wspinaczkowe: Allicante – K2 ESPORTS, Calle Belando 5; Calpe – Zero 95, Avda. Gabriel Miro 22; Benidorm – InterSport (stoisko wspinaczkowe), C/Mercado 3.

Przewodniki i mapy

Przewodniki:

  1. Costa Blanca, Mallorca, El Chorro autorstwa A James, A.Cameron-Duff, R.Anderson wydany przez RockFax (III wydanie – 2001.)
  2. Costa Blanca autorstwa R.Crags, wyd. Cicerone.
  3. Escalada Benimantell SELLA 2000 Š Ignacio Sanchez Ruiz 1999 – do nabycia na miejscu w Refugio Font de l’Arc. Informacje na ten temat można znaleźć też na http://www.rockfax.com.

W „Górach” nr 7-8, 2001 (86-87) pojawił się artykuł (na którego podstawie niniejsze opracowanie powstało): Sella – na uboczu Białego Wybrzeża (J.Radziejowski).

Inne

Warto zwiedzić z pewnością i Alicante i Benidorm. Od Calpe w celach poznawczych trzymać się z daleka (do Calpe tylko na wspin – Peńon de Ifach);
Inne rejony wspinaczkowe w okolicy: Forada, Peńon de Ifach, El Aventador, Jallon Valey, Gandia, Salinas, Puig Campana.

Galeria

6c_sella_resize.jpg 7a_na_7b_resize.jpg Refugio_resize.jpg
„Technokraci Alpinizmu” (6c) w sektorze Competicion
fot. Jakub Radziejowski
Droga „Final d’Estiu'”
fot. Anna Sarzyńska
Odpoczynek przy Refugio, w głębi Divino fot. Jakub Radziejowski
Sella2_resize.jpg costa_blanca_resize.jpg el_divino_resize.jpg
Jedno z wielu wspaniałych 6a+ w Selli
fot. Jakub Radziejowski
Wspinanie na Costa Blanca
fot. Anna Sarzyńska
El Divino
fot. Jakub Radziejowski
el_divino2_resize.jpg elka_resize.jpg kowal_na_la_tauli_resize.jpg
El Divino
fot. Jakub Radziejowski
Sektor Competicion, droga 6a+
fot. Jakub Radziejowski
Droga Edwards-Lloret-Perez na La Tauli
fot. Jakub Radziejowski
pared_de_rosalia_resize.jpg pared_de_rosalia2_resize.jpg pared_de_rosalia3_resize.jpg
Wspinanie na Pared de Rosalia
fot. Jakub Radziejowski
Pared de Rosalia
fot. Jakub Radziejowski
Pared de Rosalia – widok ze schroniska
fot. Jakub Radziejowski
wild_side_resize.jpg yo_somos_olimpicos_resize.jpg  
Sektor Wild Side w Selli
fot. Jakub Radziejowski
Droga „Yo Somos Olimpicos” w sektorze Wild Side
fot. Jakub Radziejowski
 

Dodane przez:
Marek

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby komentować.