Pamir – tam, gdzie kończą się drogi

26 października o godz. 18.30, w Centrum Myśli Jana Pawła II, 1Piętro, będzie gościć Annę Skompską, która opowie o trekkingu po tadżyckiej części Pamiru, zmaganiach z trudami wędrówki, spotkaniach z mieszkańcami regionu i życiu w surowych górskich warunkach. Spotkanie odbywa się w ramach cyklu: „Polska przybliża świat”.

„Góry Pamir, nazywane niekiedy „dachem świata”, odwiedziliśmy latem 2010 roku. Niełatwa wędrówka przez przełęcze, przekraczanie rozległych lodowców i zmagania z chorobą wysokościową to tylko niektóre z wrażeń z naszego trekkingu. To, co najbardziej zapadło nam w pamięć podczas tej wędrówki, to spotkania z niesamowitymi mieszkańcami tych gór. Radość życia i serdeczność Pamirczyków są zdumiewające, szczególnie gdy weźmie się pod uwagę surowe warunki w jakich przyszło im żyć” – wspomina Anna Skompska.

Anna Skompska – podróżniczka, od lat odwiedza górskie rejony Azji Środkowej i Rosji. Wędrowała po pasmach Tien-szanu, Ałtaju, Sajanów, Pamiru i Pamiro-Ałaju. W górach ceni najbardziej bezkresne przestrzenie i brak śladów cywilizacji, zaś w dolinach serdeczne spotkania z miejscową ludnością.

Termin: 26 października

Miejsce: 1Piętro, Centrum Myśli Jana Pawła II

Adres: ul. Foksal 11, Warszawa

„Polska przybliża świat” to cykl spotkań z podróżnikami, którzy będą opowiadać o innych kulturach, religiach oraz o tym co łączy wszystkich ludzi. Pierwsze spotkanie w cyklu, „Odrzuceni w Indiach”, odbyło się w marcu. Adam Rostkowski opowiadał na nim o wykluczeniu ze społeczeństwa osób chorych na trąd. Drugie spotkanie, „Mój przyjaciel buddysta”, miało miejsce w maju. Krzysztof Renik i Elżbieta Dziuk poprowadzili nas himalajskimi szlakami pielgrzymkowymi. Czerwcowe spotkanie „Dziki świat”, prowadzone przez Adama Rostkowskiego, przybliżało życie codzienne, zwyczaje i rytuały plemienia Yanomami zamieszkującego okolice górnego Orinoko.

Na kolejne spotkania organizatorzy planują zaprosić m.in. Małgorzatę Hoch-Zwolińską (geograf, z zamiłowaniem podróżuje po Polsce i świecie, pieszo i na rowerze, uwielbia chodzić po górach), Antka Marczyńskiego (wolontariusz City of Hope w Zambii), Zofię Dulską  (wolontariuszka w Mexico City), Marcina Kruczyka (podróżnik, zdobywca szczytów).

UKA jest partnerem projektu „Góry Wartości” realizowanym przez Centrum Myśli Jana Pawła II, który rozpoczyna się w listopadzie.

O szczegółach będziemy informować.

Dodane przez:
jakub radziejowski

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby komentować.