NAGRODA 2015

NAGRODA Uniwersyteckiego Klubu Alpinistycznego im. Łukasza Wajsa za najlepsze osiągnięcia AD 2015

Kapituła Nagrody, obradująca w składzie: Jakub Radziejowski, Karol Sulej i Marek Wierzbowski, jednomyślnie postanowiła przyznać cztery nagrody główne i aż siedem wyróżnień.

Z ogromną przyjemnością stwierdzamy, że rok 2015 obfitował w znakomite przejścia tak górskie, jak i sportowe. Należy wręcz stwierdzić, że niektóre z obecnie zaledwie wyróżnionych przejść, w latach poprzednich byłyby murowanymi kandydatami do nagrody głównej. Stąd też Kapituła postanowiła przyznać więcej nagród i wyróżnień niż w latach wcześniejszych.

I tak wyróżnienia w wysokości 200 PLN otrzymują:

  • w kategorii sportowej – Michał Kulpiński za swoje pierwsze 8b/b+ RP, czyli Philipe Cuisinere w R Michał ma dopiero 19 lat.
  • w kategorii sportowej – Jerzy Laskowski, który w wieku zaledwie 18 lat przeszedł swoją pierwszą 8b RP – Abregnief w St. Leger.
  • w kategorii sportowej – Szymon Łodziński za kolejny rok na najwyższym poziomie, na czele z poprowadzeniem drogi Strelovod w Ospie (8c, RP) oraz szeregu innych trudnych dróg – do 8b+ RP i 8a+ OS. Szymon był także trzeci w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski w Boulderingu.
  • w kategorii sportowej – Stefan Madej za poprowadzenie drogi Geminis w Rodellarze (8b+/c, RP) oraz wielu innych dróg do 8b/b+ R
  • w kategorii sportowej – Jakub Jodłowski za zajęcie pierwszego miejsca w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski w Boulderingu oraz trzeciego miejsca w Mistrzostwach Polski w Boulderingu.
  • w kategorii górskiej – Krzysztof Banasik za szereg mocnych wspinaczek tradowych w kultowym angielskim gritstone (trudności do E5, 6b), co na pewno jest najlepszym zestawem klubowych wspinaczek tradowych na terenie Zjednoczonego Królestwa, oraz za najszybsze (14,5h) przejście zimowe Superparanoi (M7+, A1) na Kazalnicy.
  • w kategorii górskiej – Bartek Kurowski za mocne przejścia letnie w Tatrach (m.in. Kastrator IX- na Młynarczyku) oraz Yosemitach (m.in. szybkie przejście Salathe Wall i Lurking Fear na El Capitanie) – w zespole z Michałem Przybyło.

Nagrody Główne UKA 2015 w wysokości 500 PLN otrzymują:

  • w kategorii sportowej – Anna Thiele-Wieczorek za szereg znakomitych przejść skalnych, na czele z poprowadzeniem swojej pierwszej drogi o trudnościach VI.5+ RP – Gorączka sobotniej mocy, co stawia ją w ścisłej czołówce wspinających się Warszawianek.
  • w kategorii górskiej – Agnieszka Tyszkiewicz, za pierwsze polskie przejście drogi Supercnaletta na Fitz Royu w argentyńskiej Patagonii. Agnieszka jest dopiero drugą Polką na tym szczycie.
  • w kategorii górskiej – Marcin Wernik za świetny alpinistycznie rok, obejmujący m.in.: pierwsze polskie przejście drogi Supercnaletta na Fitz Royu w argentyńskiej Patagonii, oraz udział w eksploracyjnej wyprawie do Karakorum, gdzie w dolinie Tagas, wraz z Maciejem Bedrejczukiem, Tomkiem Klimczakiem i Maciejem Janczarem zdobył dziewiczy szczyt (5809m) nową drogą Rolling (D)Ice (1450 m, ED1/2 AI5, 80 st, M5), a także wspiął się linią Polish Couloir (ED2, AI5, 90st, M7-, 1500 m) osiągając dziewiczą przełęcz, podczas próby na niezdobytym sześciotysięczniku.
  • w kategorii górskiej – Wojtek Ryczer, który w zespole z Marcinem Rutkowskim i Rafałem Zającem poprowadził drogę Hard Camping (ED2, M7, WI5, R, ok. 1600m), zdobywając tym samym dziewiczy szczyt San Lian East 6368m w chińskiej prowincji Syczuan.

Kapituła Nagrody

Jakub Radziejowski

Karol Sulej

Marek Wierzbowski

Inne


nasze_skały

Archiwum